Velké malé zprávy 15. května 20003
Zítra brzy ráno začíná zatmění Měsíce - úplná fáze nastane v 5:14, ale zhruba o šest minut později začíná Měsíc zapadat a na pozorování proto nebude mnoho času. Jihoafričtí vědci hlásí, že jsou na dobré cestě k naklonování prehistorické ryby latimérie podivné neboli celakanta. Vědci zkoumají, proč vůně čerstvě uvařené kávy vyprchá ještě před tím, než ji dopijeme.
Zítra brzy ráno nastane úplné zatmění Měsíce - celý jeho disk se ponoří do stínu, který za sebe do prostoru vrhá planeta Země. Tento jev může nastat pouze v období, kdy je Měsíc v úplňku a všechna tři důležitá tělesa, tedy Slunce, Země a Měsíc, se dostanou ve správném pořadí do přímky.
Jihoafričtí vědci hlásí, že jsou na dobré cestě k naklonování prehistorické ryby latimérie podivné neboli celakanta. Říká se jí také čtyřnohá ryba, protože má ploutve na masitých stopkách a ty proto vypadají jako končetiny. Nejdůležitější ale je, že latimérie existuje v nezměněné podobě už nejméně 350 milionů let a dlouho se o ní soudilo, že už dávno vyhynula.
Živou latimérii chytili poprvé v roce 1938 v Mosambickém zálivu a dnes se ví o zhruba 18ti živých jedincích. Vědci jednomu z nich odebrali buňky a v laboratoři je kultivovali. Podařilo se jim udržet je naživu dva týdny, pak je ale zahubily bakterie. V každém případě ale vůbec poprvé otevřeli dveře podrobnému zkoumání této ryby, která byla označena za ohrožený druh a stála proto mimo vědecký výzkum.
Latimérie se liší od všech žijících ryb a má toho daleko více společného s tvory, které známe už jenom jako zkameněliny. Je obrovská - dorůstá do délky až 180 centimetrů a může vážit až 70 kilo.
Asi jste si všimli, že vůně čerstvě uvařené kávy vyprchá ještě dříve, než ji dopijete. Firma Nestlé proto pověřila vědce, aby vyzkoumali, jak by se tomu dalo zabránit. Jak píše časopis New Scientist, za všechno mohou reaktivní molekuly, kterým se říká radikály - nejagresivnější jsou molekuly složené z atomu kyslíku a vodíku - tedy hydroxyl.
Ten je velmi reaktivní - napadá molekulu kávové vůně a naváže na sebe její atom vodíku. Ta se zase musí navázat na něco jiného a charakteristická vůně mizí. Odborníci se proto chtějí zaměřit právě na kontrolu hydroxylových radikálů. Pokud budou úspěšní, čeká milovníky kávy nad šálkem oblíbeného nápoje ještě příjemnější zážitek.