Velké malé zprávy 13. února 2003

13. únor 2003
Velké malé zprávy

Odborníci z NASA zjistili pomocí družice WMAP zatím nejpřesněji stáří vesmíru: s maximální odchylkou jednoho procenta ho stanovili na 13,7 miliard let. Děti ze zkumavky jsou více náchylné k onemocnění rakovinou. Osobní styl proniká i do počítačové techniky - můžete mít třeba myš ve tvaru svého oblíbeného zvířete či auta.

Vesmír je starý 13 miliard a 700 milionů let. Takto aspoň jeho stáří určili američtí astronomové za pomoci snímků z družice WMAP. Zároveň zjistili, že hvězdy začaly zářit už 200 milionů let po takzvaném velkém třesku, který stál podle vědecké teorie u zrodu vesmíru. Podle vědců mohou být zveřejněné snímky jedním z nejdůležitějších vědeckých objevů posledních let.

Astronomové se k údaji o stáří vesmíru blížili už dlouho, ale vědci z NASA oznámili, že až sonda WMAP kroužící ve vzdálenosti asi jeden a půl milionu kilometrů od Země, umožnila tento relativně přesný údaj. Připouštějí přitom odchylku jen jedno procento. Družice se svými přístroji dívá do období asi 380 000 let po velkém třesku - tedy "dále", než je schopen Hubbleův teleskop na oběžné dráze kolem Země.

Děti ze zkumavky jsou více náchylné k onemocnění rakovinou. Vyplývá to z výsledků dvou na sobě nezávislých studií zveřejněných v lékařském časopise Lancet. Výzkumníci v Nizozemí zjistili, že u dětí počatých mimoděložním oplodněním je sedmkrát vyšší pravděpodobnost vzniku zhoubného nádoru sítnice. Vědci ale upozorňují, že je zatím příliš brzy na to, vyvozovat z jejich výzkumu konečné závěry.

Jen týden předtím ovšem zveřejnili britští experti výsledky studie, podle nichž existuje spojitost mezi asistovaným oplodněním a vzácnou genetickou poruchou, která může vést k rakovině ledvin. Rodí se s ní čtyřikrát více dětí počatých ve zkumavce, než těch, které byly počaty přirozenou cestou. Odborníci se snaží zjistit, jestli spouštěcím mechanismem těchto problémů nemůže být léčba podporující ovulaci, kterou budoucí matky podstupují před umělým oplodněním.

I když je ale potřeba věnovat těmto věcem velkou pozornost, nikdo se nemusí umělého oplodnění obávat, uklidňují vědci. Jde podle nich pouze o izolované případy. Počet žen, které umělé oplodnění podstoupí, se bude v příštích letech určitě zvyšovat.

I do počítačové techniky proniká osobní styl. Váš počítač může vypadat jako krokodýl nebo tučňák, a monitor může být třeba tmavě zelený. A pokud nechcete mít na stole myš, která se své zvířecí jmenovkyni podobá opravdu jen zdánlivě, můžete tam mít třeba dětské autíčko, píše server Technet.cz.

Jedna japonská společnost představila počítačovou myš, která vypadá jako autíčko na dálkové ovládání. Jde ale o plně funkční optickou myš. Má obě tlačítka - na každém světlometu jedno - i rolovací kolečko na kapotě. S ergonomií na tom ale bude autíčko na štíru - vaše ruka si přece jen lépe odpočine na obyčejné velké optické myši.

autoři: ark , kap
Spustit audio

Více z pořadu