Velké malé zprávy 11. ledna 2004
Americký pojízdný robot Spirit na Marsu se proměnil v šestikolové vozítko a je připraven vydat se průzkum rudé planety. Podle kardiolog Daniela Rochmana lze přežít poruchu srdečního rytmu při fibrilace komor, tak že postižený opakovaně a silně zakašle. Fisch and chips, typické britské jídlo, není původem britské.
Mise amerického pojízdného robota Spirit na Marsu probíhá nad očekávání dobře. Spirit se proměnil ze čtyřstěnného přistávacího tvaru v šestikolové vozítko dřív, než bylo plánováno a je připraven vydat se ve středu na výzkumnou cestu po povrchu rudé planety. Jediný problém je s předním výjezdovým můstkem, který zablokovaly částečně rozvinuté vzduchové polštáře tlumící nárazy během přistání.
Tým NASA se proto rozhodl využít jiné cesty - vozítko se ale kvůli tomu bude muset přesměrovat z jihu na severozápad. Pokud se vše podaří, přetnou někdy během středy vědci koncová lanka, kterými je Spirit připoután k přistávacímu modulu a poprvé vysunou mechanickou paži osázenou vědeckými přístroji.
Už teď ale robot vysílá nebývalé množství dat. Na opačné straně Marsu by měl 24. ledna přistát rover Opportunity, který je identickým dvojčetem Spiritu.
Velmi jednoduchou radu, jak přežít poruchu srdečního rytmu, pokud nablízku není žádná pomoc, má americký kardiolog Daniel Rochman. Když někoho postihne fibrilace komor, která se projevuje velmi rychlými a nepravidelnými stahy srdečního svalu, měl by opakovaně a silně zakašlat. Pokud se mu podaří do deseti sekund obnovit pravidelný chod srdce, je zachráněn.
Jinak upadne do bezvědomí, které často končí smrtí. Fibrilace srdečních komor je častou komplikací infarktu myokardu, vzniká také při zásahu elektrickým proudem a při podchlazení. Pokud člověk ucítí v hrudi prudkou bolest, která se začne šířit do paže a až do spodní čelisti, jsou mu podle Rochmana rady z kurzů první pomoci k ničemu - tam se učil zachraňovat jiné.
Sám si může pomoci tím, ze bude opakovaně a velmi silně kašlat. Kašlání se má každé dvě sekundy opakovat, dokud se pravidelný chod neobnoví, nebo dokud nepřijde pomoc.
Typické britské jidlo - fisch and chips, tedy kousky smažené ryby a brambůrků podávané v papírovém kornoutu, nemá téměř jistě s Británií původně moc společného. Myslí si to historik, který tuto záležitost pečlivě studoval. Panikos Panayi, který je profesorem dějin na univerzitě v anglickém Leicesteru, dospěl k závěru, že fish and chips jsou směsí vlivů francouzské a židovské kuchyně.
Zatímco smažené brambůrky nejsou nic jiného než notoricky známé francouzské pomfrity, smaženou rybu přinesli na britské ostrovy židovští přistěhovalci. S postupem času se jídlo poangličtělo a stalo se dokonce nedílnou součástí britského životního stylu.
Jak dodává agentura Reuters, tímto zjištěním ovšem vědec zasadil vážnou ránu britské národní hrdosti. Panayi, který pátrá po tom, jak přistěhovalectví a globalizace ovlivnily stravovací návyky Britů, dospěl k názoru, že imigranti se na tom, co se dnes považuje za britskou národní kuchyni, podepsali velmi silně.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
-
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu souhlasili se stavbou přehrady. Ta zatopí část obce
-
Slavia slaví mistrovský titul. Olomouc přehrála vysoko 5:0