Velké malé zprávy 11. června 2003

11. červen 2003
Velké malé zprávy

Teenageři začínají nejčastěji kouřit pod vlivem svých oblíbených filmových hrdinů, kteří tabáku holdují na stříbrném plátně. Egyptští vědci si nemyslí, že se britským archeologům podařilo identifikovat mumii slavné egyptské královny Nefertiijti - nepředložili prý žádný skutečný důkaz. Atraktivní muži mají nejkvalitnější sperma a hezké ženy zase nejpříjemnější hlasy.

Děti ve věku od 10 do 14 let ke kouření nejvíce svádějí záběry filmových hvězd, které si zapalují cigaretu. Jak píše časopis Nature, podle nové studie to platí přinejmenším pro Spojené státy. Američtí adolescenti, kteří nikdy dříve nekouřili, měli po sledování filmů, kde se to kuřáckými scénami jen hemžilo, velkou tendenci sáhnout po cigaretě.

Pravděpodobnost, že tak učiní, byla až třikrát větší než u kontrolní skupiny, která viděla filmy, kde se kouřilo co nejméně. Faktory jako je kouření kamarádů nebo rodičů či osobnost dospívajícího se projevovaly mnohem méně. Z předešlých výzkumů se ví, že ve filmech většinou kouří postavy, které jsou pro adolescenty přitažlivé - tvrdí chlapíci nebo sexy rebelky.

Podle odborníků jsou filmy odpovědné za 51 procent dospívajících, kteří začnou kouřit. Tabáková reklama je hodně pozadu - k cigaretám přivede asi 34 procent dětí.

Egyptští experti pochybují, že se britským archeologům opravdu podařilo identifikovat mumii egyptské královny Nefertiijti. Její podobu zná celý svět ze slavné vápencové busty, která je nyní v Egyptologickém muzeu v Berlíně. Britové, kteří svůj nález oznámili v pondělí, se právě na ni při identifikaci hodně spolehli. Jako další shodný znak uvedli dvakrát propíchnutý ušní lalůček a ohnuté ruce, se kterými byli mumifikováni příslušníci starých královských rodin.

Podle egyptských odborníků nejde o důkaz, ale o pouhou teorii. Staroegyptské umění podle nich hodně idealizovalo, a sošku tedy nejde pro srovnání použít. Navíc prý z rentgenového snímku vyplývá, že mumifikovaná žena měla 16 let, zatímco Nefertiijti zemřela podle všeho někdy po třicítce. Při identifikaci nepomůže ani zkouška DNA, protože Nefertiijti, která byla hlavní manželkou krále Achnatona, sama z královské rodiny nepocházela.

Achnaton v Egyptě vládl ve 14. století před naším letopočtem. Nefertiijti zřejmě dosedla na trůn po jeho smrti - a krátce vládla pravděpodobně pod jménem Smenchkaré. Britové našli mumii v tajné komnatě v jedné z hrobek v Údolí králů.

Zdá se, že pokud má někdo atraktivní vzhled, je na tom velmi dobře i v dalších oblastech. Jak píše časopis New Scientist, španělští vědci zjistili, že přitažliví muži mají nejkvalitnější sperma, a ženy s krásnými tvářemi zase nejpříjemnější hlasy.

Při experimentu, který to prokázal, měla skupina žen nejdřív za úkol ohodnotit podle fotografií atraktivitu mužů, u kterých byla předtím změřena kvalita jejich spermatu. Vyšlo najevo, že nejvíce se líbili právě ti, kteří při měření dopadli nejlépe.

Skupina mužů zase hodnotila nahrávku hlasů třiceti mladých žen. Potom oceňovali jejich tváře na fotografiích - samozřejmě netušili, který hlas ke kterému obrázku patří. Za ženy s nejhezčími tvářemi však jednoznačně označili ty, které dopadly nejlépe i při předchozím hodnocení hlasu.

autor: kap
Spustit audio