Velké malé zprávy 11. července 2003
Pracovní produktivita vědců-mužů, podle studie studie psychologa Satošiho Kanazawy, vrcholí okolo třicítky a pak rychle klesá. Nejstarší známá planeta je zároveň největší - má 13 miliard let a je dvakrát větší než Jupiter. U australských břehů se objevila vzácná bílá velryba.
Vědci - tedy alespoň ti mužského pohlaví - jsou jako zločinci: jejich pracovní produktivita vrcholí okolo třicítky a pak rychle klesá. Jak píše časopis Nature, vyplývá to ze studie psychologa Satošiho Kanazawy z London School of Economics. Kanazawa sledoval životy 280ti předních vědců, včetně Alberta Einsteina.
Zjistil, že 65 procent z nich publikovalo své nejlepší práce, ještě než jim bylo 35. Navíc se ukázalo, že vědci, kteří se neoženili, dosáhli kariérního vrcholu později než ti, kteří si pořídili rodinu. Podobná zjištění přitom platí také o zločincích. Kanazawa z toho vyvozuje, že vylupování pokladen stejně jako publikování v prestižních časopisech je způsob, jak zaujmout ženy.
Jakmile si muži najdou partnerky, ožení se a založí rodinu, už spolu navzájem nepotřebují soupeřit. Pravdou je, že u mužů, kteří se stali otci, klesá hladina testosteronu, o němž se soudí, že podporuje aktivitu a konflikty. Někteří ale namítají, že věc nemusí být tak jednoduchá: starší vědci podle nich mají víc jiné práce než samotný výzkum - vedou třeba laboratoře nebo učí - a proto opticky působí jako méně produktivní.
Vědci objevili zatím nejstarší známou planetu: je jí 13 miliard let. Je dvakrát větší než Jupiter a od Země je vzdálená 5600 světelných let. Stařičká planeta obíhá kolem pulsaru - rychle rotující neutronové hvězdy - a bílého trpaslíka, což je hvězda nízké svítivosti, které se spojily před asi miliardou let. Systém se nachází v souhvězdí Štíra, v hvězdokupě M4, která vznikla miliardy let před Sluncem a jeho planetami.
Podobně jako Jupiter tvoří babičku planet ohromné množství plynu a život na ní je kvůli nedostatku uhlíku kyslíku nemožný. Pulsar v M4 vědci objevili už před 15ti lety. Později si všimli, že ho gravitace poutá k bílém trpaslíkovi, a tušili, že by v blízkosti mohla být planeta. Potvrdilo se to až teď díky Hubbleovu teleskopu, který vesmír mapuje z oběžné dráhy kolem Země.
Vzácná bílá velryba se objevila u australského pobřeží - amatérští pozorovatelé jsou nadšení, ale zároveň se objevují návrhy na zavedení zákona, který by tato zvířata před zvědavci chránil. Na moře se totiž vydaly stovky lidí na pronajatých člunech, aby velrybu uviděly zblízka.
Jednomu potápěči se dokonce podařilo dostat se do její blízkosti a natočit jedinečné záběry, které vysílala australská televize. Živočich podle něho připomínal obrovskou bílou ponorku. Právě tento případ ovšem vyvolal návrhy na zákaz rušení vzácných velryb. Australské úřady mluví o zákonu, který by ukládal vysokou pokutu každému, kdo by se ke zvířeti přiblížil na méně než 300 metrů.