Velká města se topí pod odpadky

5. únor 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

Zejména velká města mají v současné době problémy s odpadky. Na chodnících, v parcích a travnatých plochách se válejí papíry, láhve, konzervy nebo igelitové tašky. Některá zákoutí nabízejí po bílé sněhové pokrývce značně odpudivý pohled.

Pracovníci technických a úklidových služeb jsou v těžké situaci. Letošní zima odčerpala mnohem více peněz, než kolik se předpokládalo. Je tedy otázkou, začít uklízet už teď? Pokud bude znovu sněžit, vyjde tato investice na prázdno. Na finanční potíže upozornil i primátor Ostravy Čestmír Vlček.

Čestmír Vlček: Po letošní zimě bude zřejmě to finanční vyhodnocení náročnější, než bývá v jiných letech, jak z hlediska zimní údržby, tak i z hlediska následných oprav komunikací, které dostaly své.

Radní v ostravském obvodu Poruba mají tradiční zkušenosti. Nejvíce odpadků se válí na Alšově náměstí. Své říkají i lidé z největšího sídliště v Ostravě, v jižní části města.

Obyvatelé sídliště: To sídliště, to je hrozné. Na chodníku tak ne, ale na trávě, kolem těch domů a nikdo se o to nestará, papíru v těch nádobách a všechno možné.

Takže, lidé to hodili do sněhu a mysleli si, že to zmizí?

Obyvatelé sídliště: Tak doslova je to.

Problémem ale nejsou jenom odpadky. Zejména starší lidé mají potíže s nánosy posypového materiálu.

Obyvatelé: Ono hlavně je teď to nasypané, toho smetí, a to nikdo neuklízí.

Dělá to problémy při chůzi třeba vám?

Obyvatelé: Jo, tak je to. Já chodím velice špatně a nepříjemné je to hlavně.

Někde se uklízet začalo, jinde se vyčkává. Mluvčí radnice Ostrava-jih Jaroslav Hudeček potvrzuje, že za vyčkáváním je právě nedostatek peněz.

Jaroslav Hudeček: Na úklid posypového materiálu se počítá přibližně s částkou 2,5 mil.Kč. Ulice budou uklízet 4 firmy, které se starají o zimní údržbu, ale je leden a samozřejmě může napadnout sníh a oni mají peníze na jeden úklid v roce, takže až zima skončí, pak bude přistoupeno k tomu úklidu.

Například v Opavě se začalo uklízet hned při oblevě. Nikdo si ani tady raději nepřipouští, jaké bude počasí v dalších dnech. Ředitel Technických služeb Opava Vilibald Stanjura ale podotýká, že úklidové stroje jezdí výhradně po městských komunikací.

Vilibald Stanjura: To znamená, že státní cca 20 km., které procházejí Opavou, se neuklízí.

Obleva ukázala i místa, která patří k oblíbeným zastávkám psů. Nezodpovědným majitelům zvířat totiž stačilo zahrabat exkrementy do sněhu. Máte-li tedy hluboký vzorek na podrážkách bot, měli byste si dávat určitě pozor. Odpadky a nečistoty si můžete velice jednoduše přinést až do předsíně.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu