Velikonoce s Radiožurnálem? Tradice, cestování i podnětné rozhovory

27. březen 2013
kraslice, symbol českých Velikonoc

Věděli jste, že o Zeleném čtvrtku byste si měli dát k jídlu něco zeleného? A že o Bílé sobotě budou v Bílém domě koulet vajíčka po trávě? I to se dozvíte, když strávíte Velikonoce s Radiožurnálem! Navíc uslyšíte rozhovor s knězem Zbigniewem Czendlikem a nepřijdete ani o čerstvé informace z Říma, kde papež František pronese poselství Urbi et Orbi.

O Velkém pátku je prý lepší odložit práci na zahradě, zapomenout na praní nebo zametání. Místo toho můžete poslouchat Dopolední Radiožurnál. V rámci cyklu 90 let s Vámi, který vysíláme po 11. hodině, uslyšíte, jak se slavily Velikonoce v roce 1935.

Vydat se s námi můžete také do zahraničí. Naši reportéři budou sledovat procesí ve Španělsku nebo filipínský rituál, při kterém se nechávají věřící na památku Krista ukřižovat.

Čtěte také

V sobotu můžete pravidelně po 9. hodině poslouchat Křesťanský týdeník. Ten tentokrát nabídne různé pohledy na křesťanské svátky – Libor Dvořák vás seznámí s pravoslavným pojetím Velikonoc, Magdalena Brusinová vás zavede do ekumenické komunity Taizé a s Petrem Vaďurou ochutnáte pesachovou večeři. Nepřijdete ani o pravidelnou glosu Dominika Duky.

Eva Hůlková se navíc zeptá katolického kněze a přednosty Ústavu etiky 3. LF UK Marka Váchy na moment z velikonočního příběhu, který ho nejvíc zaujal. Ve vysílání uslyšíte také Daniela Rause. Jeho standardně originální styl a poctivý přístup dává tušit kvalitní velikonoční zážitek pro posluchače.

Velikonoce patří mezi nejdůležitější křesťanské svátky

O Bílé sobotě budou koulet vajíčka v Bílém domě

Po 10. hodině si bude moderátor Petr Rajchert povídat s populárním knězem Zbigniewem Czendlikem. Řeč bude o Velikonocích a také o novém papeži Františkovi.

V sobotním vysílání se bude mluvit také o svěcení pokrmů v Polsku a navíc dostanete pomyslné pozvání do Spojených států. V zahradě Bílého domu se totiž budou koulet vajíčka!

Večer se pak můžete zaposlouchat do Doteků víry, které začínají po 22. hodině. Jejich hostem bude skvělý vypravěč Vojtěch Eliáš, prezident Arcidiecézní charity Praha.

Boží hod velikonoční: Urbi et Orbi a cestování po Sinaji

V neděli vrcholí Velikonoce. Půst skončil, a tak můžete ochutnávat mazance a beránky. Ranní a Odpolední Radiožurnál vám prozradí, že před staletími chutnaly tyto pochoutky úplně jinak.

Naše spolupracovnice v Římě přinese informace o tom, co papež František řekl v poselství Urbi et Orbi. Uslyšíte také novinky z Izraele, kde se připravují na velikonoční mši v bazilice Božího hrobu a na židovský svátek Pesach, o kterém se dozvíte víc v Zápisníku zahraničních zpravodajů po 9. hodině.

Jeruzalém

Čtěte také

Nedělní Doteky víry vás po 22. hodině zavedou do Jeruzaléma. Propást byste neměli ani povídání o velikonoční hudbě s Karlem Vepřekem nebo pozvánku Jany Šustové na výstavu Symboly emancipace o synagogách 19. století v českých zemích.

Nebude chybět ani diskuzní část, tedy Výzvy přítomnosti. Markéta Šindelářová bude mluvit s knězem, který se vydal po cestách Mojžíšova lidu prchajícího z Egypta. Vyprávění o putování po Sinajském poloostrově na velbloudech slibuje příjemný sváteční zážitek.

Velikonoční pondělí máte jistě spojené s pomlázkou. Víte, že v minulosti se lidé vypláceli navzájem? I to vám prozradíme ve vysílání. Za velikonočními zvyky se vypravíme také do regionů.

Pěkně si Velikonoce užijte!

Vysílání ČRo Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)

Záznamy vybraných pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

Spustit audio
autoři: Eva Hůlková, Alžběta Švarcová, Šárka Ševčíková