Vedení opavské nemocnice se pře s lékaři kvůli platům

12. červenec 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

Ve Státní slezské nemocnici v Opavě se kvůli penězům dostali lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení do sporu s vedením nemocnice. Anesteziologové tam nejsou spokojeni se svou mzdou. Oddělení by potřebovalo osmnáct lékařů, je jich ale jenom dvanáct a v současné době jedenáct podalo výpověď.

V opavské nemocnici jsou platy zhruba na republikovém průměru. Lékaři ARO mají však více služeb než jejich kolegové z dalších oddělení, a proto chtějí i více peněz, zhruba tolik, co v jiných nemocnicích. "Tady jde o to, že momentálně opravdu v tom okolí měli ti lidé víc. Takže začalo se to proslýchat. Nás je prostě chronicky málo a najednou jsme zjistili, že máme ještě málo peněz, než je v okolí. Takže prostě začali lidi se bouřit," říká mluvčí anesteziologů Petra Šípková.

Jak uvedl ředitel nemocnice Marián Staňo, splnit stoprocentně požadavky lékařů není v možnostech nemocnice. Navrhuje proto kompromis. "My jsme o těch mantinelech, za jakých podmínek by šlo tohle navýšení, jednali a jednáme dál a samozřejmě jsme připraveni na určitou dohodu s nimi. Ale prostě ta dohoda v tom, jak byly ty maximalistické požadavky postaveny, není možná."

Přednosta Okresního úřadu v Opavě Pavel Krejčí upozorňuje, že Státní slezská nemocnice nevybředla z dluhů. Postup lékařů se podle něj dal označit i jako vydírání. "Není možné, aby byla vyvyšována jedna skupina lékařů nad druhou. Jestliže toto by bylo vyhověno jedné skupině, ozve se další. Kde na to budou brát prostředky, když dostává nemocnice platby paušálem?"

Mluvčí lékařů Petra Šípková s tím nesouhlasí. Na ARO leží pacienti často v kritickém stavu, kde je bezprostředně ohrožen jejich život. Lékaři jsou tam pod stálým tlakem. Navíc je v opavské nemocnici anesteziologů málo - místo osmnácti pouze 12. "To nasazení je daleko větší a nejde to vydržet v tomto tempu do důchodu. My máme víc služeb než mívají na jiných odděleních a za to jsme chtěli vlastně víc peněz," stěžuje si Petra Šípková.

Vedení opavské nemocnice věří, že se s anesteziology dohodne na kompromisním navýšení platů. Přesto však začalo shánět lékaře nové. "Samozřejmě musíme počítat s tím, že někteří z lékařů nás opustí a musíme už teď hledat pokud možno kvalitní náhradu," uvedl náměstek ředitele nemocnice Milan Cvek.

Protože lékaři ARO přestali sloužit přesčasy, museli v Opavě odložit některé plánované operace. O prázdninách to není nic významného. Výrazné omezení počtu operací však nemocnici hrozí od září, a to v případě, že lékaři nestáhnou své výpovědi a z nemocnice odejdou.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura .

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu