Ve Velkých Losinách si můžete prohlédnout kožené tapety i unikátní kredenc

17. červenec 2011
Po Česku
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Interiéry zámku jsou vybaveny dobovým nábytkem, který je ve většině případů původní

Když se poví Velké Losiny, někdo si představí tamější lázně, jiný starou papírnu, ve které se dodnes vyrábí ruční papír, a další renesanční zámek. Právě ten bude tentokrát cílem výletu Po Česku.

V sobotním výletu Po Česku nás kastelán zámku seznámil s historií a zmínil i některá tajemství, která dodnes neumíme zcela vysvětlit.

Nejvýjimečnější je původnost zámku,“ domnívá se kastelán František Fiala. „Podlahy, okna – to všechno je původní, nebo alespoň dobové, což dává zámku neopakovatelnou atmosféru.“

Nacházíme se ve vysokém zámku, který vybudovali Žerotínové v 80. letech 16. století. „Myslím, že se tu bydlelo krátce, poté se bydlelo spíš v barokní části zámku. Tady byl před válkou sklad prádla,“ popisuje František Fiala.

V barokní části, tedy v nízkém zámku, přebývali čas od času i další jeho majitelé, tedy Lichtenštejnové. Dnes se v něm nachází zámecká galerie s obrazy mistrů z nejvýznamnějších evropských malířských škol. Zůstaňme však ještě v historicky cennějším vysokém zámku.

Na místě dnešního zámku stála vodní tvrz

„V jednotlivých místnostech jsou významné artefakty, ať už nábytek nebo obrazy, které doplňují interiér,“ nastiňuje František Fiala. Vybavení je z větší části losinské a zčásti dílem svozové, tedy z jiných zestátněných objektů, nicméně vesměs ctí dobu, v níž byl zámek postaven, a řídí se obdobím přechodu mezi bydlením zámeckým a hradním, čili renesancí. Můžete tu vidět například jedinečnou žerotínskou knihovnu nebo několik kolekcí gobelínů, které jsou dokonale zrestaurovány.

„Nacházíme se v Rytířském sále. Možná by se dal také nazvat jako hodovní síň. Jde o největší místnost na zámku. Strop je malován jako iluzivní kazeta a je ozdoben vyřezávanými zlacenými růžicemi. Na stěnách jsou kožené tapety,“ ukazuje František Fiala. „Po mé pravé ruce jsou kamna, údajně třetí nejstarší v republice, i když já bych řekl, že funkční jsou vůbec nejstarší,“ dodává.

Famózní sál nechal zbudovat nejspíš v letech 1695 až 1700 Jan ze Žerotína. Kromě již zmíněných ozdob nesmíme zapomenout ani na renesanční kredenc. „Jde o výjimečnou záležitost, protože tohoto typu nábytku se zachovalo jen velmi málo, a proto figuruje ve světových dějinách nábytku,“ zdůrazňuje František Fiala.

Rytířský sál se chlubí řadou unikátů

„Na jednotlivých policích bývalo vystavováno nádobí s jídly a před samotným příborníkem byla ohrádka, za kterou měl přístup jen jediný člověk. Ten obsluhoval přítomné a měl jejich plnou důvěru. Tehdy se totiž často používal jed,“ uzavírá.


Zobrazit polohu Velkých Losin na větší mapě

Spustit audio