Ve Velké Británii vzniká první muzeum romské kultury
Petr Torák také inicioval vznik prvního britského muzea romské kultury. Mezi exponáty najdete i četnickou učebnici z doby první republiky, popisující pravidla pro jednání s Romy, nebo materiály z koncentračního tábora v Letech u Písku, které organizace získala z pozůstalosti amerického spisovatele Paula Polanského.
Chystáte mimořádný a přelomový projekt - založení vůbec prvního romského muzea a kulturního centra ve Spojeném království. Toto úsilí není pouze o vytvoření muzea, jde o vybudování centra na jednom místě, které bude sloužit jako maják pro dialog, vzájemné porozumění, učení, výzkum a oslavu a zachování romské kultury. Cítíte, že vytvoření centra a muzea je v tuto chvíli naléhavé?
„Ano. Hlavně v dnešní době, kdy dochází k různým nedorozuměním mezi komunitami. Myslím si, že právě vytvoření centra, kde budeme podporovat dialog, kam budeme zvát obě strany - jak romskou komunitu, tak majoritu nebo ostatní komunity - aby se vzájemně poznávaly, více o sobě zjišťovaly bude přínosem. Je tady stále nedostatek informací ze strany médií, a to i pro naši komunitu, pro naši novou generaci ohledně kultury a historie, takže pevně doufáme, že vytvoření centra bude sloužit jako místo pro všechny tyto účely. Rádi bychom vystavovali archivy, třeba nyní zpracováváme archiv Paula Polanského, Roberta Dawsona, jsme v kontaktu s Ianem Hancockem. Chceme vystavovat literaturu, umění i artefakty týkající se Romů ze střední a východní Evropy.”
Pane Toráku, jak na vaši snahu reagují samotní Romové, kteří ve Velké Británii vychovávají své děti a nejsou už tolik v kontaktu s romskou kulturou a romským jazykem?
„Původní popud přišel přímo z romské komunity, protože už několik let se na nás rodiče obracejí s tím, že vnímají, že jejich děti nejsou schopny mluvit romsky, že nevědí nic o romské historii nebo o kultuře. Stejně tak máme impulz i z druhé strany, od škol, které se na nás často obracejí často s tím, že nemají žádný materiál k tématu romského holokaustu, že nemají podklady pro oslavy Mezinárodního dne Romů, atd.
Takže v tuto chvíli cítíte, že potřeba podobného centra nebyla nikdy naléhavější. A co je v tuto chvíli nejvíce potřeba udělat, aby muzeum vůbec vzniklo?
„Momentálně zpracováváme archivy, oslovujeme různé historiky, spolky nebo instituce, které pracují na archivaci v oblasti muzeí. Pevně doufáme, že už příští rok budeme mít více konkrétních kroků za sebou. Bohužel je to vždy také o penězích, takže v současné době sháníme peníze na fyzickou budovu, která bude sloužit jako muzeum. Nicméně všechno je v procesu a pevně doufáme, že do příštího roku se nám podaří náš sen a tuto potřebu splnit.”
Kde by se sídlo romského muzea nacházelo?
„V současné době přemýšlíme o Peterborough, ale samozřejmě zvažujeme i možnost Londýna nebo Manchesteru. To ale bude záležet na množství peněz, které se nám podaří sehnat.”
Chystáte také spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně?
“Ano, jsme v úzkém kontaktu a spolupracujeme spolu. Pevně věříme a doufáme, že nám spolupráce vydrží i do budoucna.”
Chystané muzeum by spadalo pod vaší organizaci?
“Zatím je celý projekt Baripen je spravován Kompass charitou, nicméně až se muzeum rozroste, bude potřebovat svoji vlastní organizaci.“
Petr Torák je bývalý britský policista romského původu a nositel Řádu britského impéria, který je známý svou komunitní prací. V roce 2010 spoluzaložil organizaci COMPAS, která v Peterborough poskytuje vzdělávání a volnočasové aktivity pro českou a slovenskou komunitu.
Související
-
Romským dětem se ve vzdělávacím systému Velké Británie poměrně daří, říká Petr Torák
O situaci romských dětí z Česka a ze Slovenska v britských školách i o tom, jak se podařilo změnit problémovou školu, s Petrem Torákem z charitativní organizace Compas.
-
Petr Torák: Setkání s Barackem Obamou pro mě bylo nesmírně obohacující
Před čtvrtstoletím odešel Petr Torák kvůli sérii rasistických útoků z Česka do Velké Británie. Co konkrétně dnes dělá nám prozradí Jana Šustová.
-
Chystá se otevření nového konzulátu ČR v britském Peterborough. Povede jej Petr Torák
Česká republika kvůli brexitu posiluje zastoupení ve Spojeném království. Zřídí nový honorární konzulát v Peterborough, který povede Petr Torák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.