Vary odhalily první hvězdy. Přijede loňský vítěz z Cannes i autor hudby k Batmanovi či Pretty Woman

25. duben 2017

Autor hudby k filmům Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná či série Hunger Games skladatel James Newton Howard bude hostem dvaapadesátého filmového festivalu v Karlových Varech. Při zahájení převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Stejné ocenění obdrží britský režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty.

„Loach a Laverty společně vytvořili dvanáct celovečerních a dva krátké snímky a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím. Ocenění dostanou v rámci oslav třicátého výročí založení Evropské filmové akademie," řekl prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška.

Cenu prezidenta karlovarského festivalu za umělecký přínos české kinematografii získá scenárista a režisér Václav Vorlíček, který krátce před zahájením přehlídky oslaví sedmaosmdesátiny.

Organizátoři dále uvedli, že letošní ročník uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie filmu Obchod na korze tvůrčí dvojice Ján Kadár - Elmar Klos. Snímek byl vyznamenán Oscarem. Digitalizovaná kopie vzniká ve spolupráci Nadace české bijáky a Státního fondu kinematografie, MFF Karlovy Vary, společnosti UPP, Elmara Klose jako dědice autora a kameramana Ivana Šlapety s finanční podporou ministerstva kultury. Obchod na korze bude pátým titulem, který byl restaurován iniciativou a finančním zajištěním nadace. Předtím šlo o filmy Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci, Ostře sledované vlaky a Intimní osvětlení.

Podle šéfa programu festivalu Karla Ocha se v nabídce objeví desítka snímků jednoho z nejrespektovanějších tvůrců filmové historie Kendžiho Mizogučiho. „Budou promítnuty na velkém plátně, převážně z klasických kopií," uvedl. Další významnou sekcí bude podle umělecké poradkyně Evy Zaoralové Pocta Jiřímu Brdečkovi ke stému výročí jeho narození. Nabídne film Limonádový Joe z roku 1964 a průřez jeho autorskými krátkými snímky.

V nové znělce představené na zahajovacím ceremoniálu se objeví Josef Somr, držitel Ceny prezidenta festivalu z roku 2012. Natáčení se opět ujme režisér Ivan Zachariáš. Večer doplní slavnostní koncert pro veřejnost před hotelem Thermal. Ve výběru filmové hudby v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením amerického dirigenta Carla Davise se jako host představí James Newton Howard. Ve světové premiéře bude dirigovat část filmové hudby k volnému pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít.

zdroj: ČTK
Spustit audio