Vakcíny od Pfizeru v obyčejném mrazáku? Praktici to vítají, rozhodne Evropská léková agentura

3. březen 2021

Vakcíny společností Pfizer a BioNTech by mohli lékaři po dva týdny uchovávat v obyčejných mrazácích. Žádost k rozvolnění distribučních a skladovacích pravidel předložily firmy tento týden Evropské lékové agentuře. Ta by o ní měla rozhodnout v následujících týdnech.

Informaci o podání žádosti Radiožurnálu potvrdila sama společnost Pfizer. Konsorcium farmaceutických společností ji Evropské lékové agentuře předložilo 1. března. „Pokud bude tato žádost schválena, bude představovat větší flexibilitu v zacházení s vakcínou v očkovacích centrech,“ uvedl mluvčí společnosti Tomáš Sazima s tím, že půjde o významnou změnu.

Zjednodušení skladování i logistiky

Vakcína od firmy Pfizer a BioNTech

Nejnovější analýzy společností Pfizer a BioNTech ukázaly, že RNA vakcínu proti koronaviru je možné skladovat po dva týdny při teplotách -15 až -25 stupňů. Doteď bylo možné tuto očkovací látku dlouhodoběji uchovávat pouze při teplotách od -60 do -90 stupňů.

„Je to nejenom dobrá zpráva vzhledem ke skladování, ale i vzhledem ke zjednodušení logistiky,“ reagoval na zprávu o podání žádosti ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

V momentě, kdy by tuto změnu unijní instituce umožnily, bude podle něj novinka automaticky použitelná i v České republice. „Otázka ale je, jak rychle bude Česko schopné přenastavit stávající strategie a přístupy k jednotlivým typům očkování. Zatím se ukazuje, že v tom úplně flexibilní nejsme,“ dodal Dvořáček.

Čtěte také

Zásadní změnu v organizaci očkování by tato změna mohla podle něj přinést praktickým lékařům. „Což je asi to, co Česká republika teď potřebuje, tedy dramaticky navýšit počty vakcín u praktických lékařů,“ upřesnil Dvořáček.

Rychlejší očkování

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Radiožurnálu řekl, že by změna pravidel pro skladování a transport vakcíny od Pfizeru pomohla nejenom praktikům, ale hlavně těm, kteří o vakcínu mají zájem. „Umožnilo by to otevřít masivní použití této vakcíny v ordinacích praktických lékařů,“ uvedl Šonka.

Podle něj by tato změna výrazně zvedla kapacity očkování u praktiků. Už vzhledem k tomu, že Česká republika má podle únorových dat národní koordinátorky pro očkování Kateřiny Baťhové objednáno právě od společností Pfizer a BioNTech nejvíc vakcín. Dodat by měly 12 milionů dávek.

Totožnou žádost o rozvolnění tepelných podmínek pro skladování a transport konsorcium předložilo už v půlce února americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Ten ji na konci měsíce schválil.

autoři: Matěj Skalický , als
Spustit audio

Související