Vádí Rum v Jordánsku je pouští. Bohatství, které ukrývá, je o to zvláštnější. Pod pustinou je totiž voda

Vádí Rum je písečná pustina v Jordánsku. Na 700 kilometrech čtverečních jsou majestátní skály z rudého pískovce, duny a lány písku. Vádí ale není poušť v pravém slova smyslu. V podzemí má totiž ohromné zásoby vody, se kterou má vláda Jordánského království velké plány.

Člověk by ale v červené pustině sám dlouho nepřežil. Všude jsou jenom skály a jemňoučký červený písek. Proto je dobré se do vádí vydat se zkušeným průvodcem buď na velbloudovi, nebo na korbě terénního auta.

Vyjeli jsme z parkoviště a bílá Toyota postupně nabírá rychlost. Sedíme na korbě na lavici, která je pokrytá polštáři a matracemi, takže je to docela příjemné. Až pojedeme přes kameny, bude to pořádně drncat.

Scenérii si oblíbili filmaři a Vádí Rum se objevilo v záběrech hned několika filmů. Zatím naposledy v nové verzi kultovního snímku Duna.

Čtěte také

Vádí Rum se někdy přezdívá Měsíční údolí, nebo taky Mars na Zemi. Opravdu se na tomto místě natáčelo několik filmů, které měly vyvolat dojem, že se neodehrávají na Zemi, ale na Marsu, na nějaké jiné planetě.

Kde se točí filmy z jiné planety

Filmografii Vádí Rum má v malíku pan Mohammad, průvodce z jednoho z terénních aut. Přímo na pláni před námi se natáčely válečné scény z prvního i druhého filmu Lawrence z Arábie.

Vádí ale není poušť v pravém slova smyslu. V podzemí má totiž ohromné zásoby vody

Kousek odsud se závodilo na vznášedlech a Anakin Skywalker vyhrál. To byly Hvězdné války.

A tam, kde jsou písek a skály úplně nejčervenější, tam se natáčel Marťan. „Píšou, že jakmile někde sklidíte úrodu, oficiálně jste to místo kolonizovali. Takže, v podstatě jsem kolonizoval Mars.“ Hlásá Matt Damon ve filmu, zanechaný na Rudé planetě, když bojoval o holý život.

Vodu máme, jen se k ní dostat

Tohle je opravdu poušť. Nikde žádná voda. Vlastně, co to říkám, je tady voda, akorát je 7 metrů pod povrchem, protože „vádí“ znamená občasné řečiště, tohle je ale obrovské řečiště. Kdysi tady bylo moře.

Čtěte také

Je vidět, že pískovcové skály jsou z usazenin, ohlodané větrem a vodou, která tady byla už dávno. A teď se přemístila pod povrch celého toho vádí.

Jordánská vláda připravuje velký projekt, jak vodu, která je skrytá pod povrchem Vádí Rum, čerpat a využít k zásobování jednak Ammánu, ale i k doplnění stále vysychajícího Mrtvého moře.

Vádí Rum se někdy přezdívá Měsíční údolí, nebo taky Mars na Zemi

autoři: Pavel Novák , aka
Spustit audio

Související