Václav Sůra: Co dělá polárník v létě? Trpí

18. červenec 2013

Při poslechu čtvrtečního Hosta Radiožurnálu jste se mohli trochu ochladit. Moderátorka Lucie Výborná si totiž mezi 10. a 11. hodinou povídala s polárníkem Václavem Sůrou, který prošel nejsevernější oblasti Grónska, přejel na lyžích Špicberky a je také čtvrtým Čechem v historii, který na lyžích dobyl severní pól.

Pro mnoho lidí existuje jen jedna zima, ale jak Václav Sůra ve vysílání prozradil, na Sibiři rozlišují hned dvě její varianty – bílou a zelenou. Bílá zima panuje v době, kdy je krajina zasněžená. Naopak zelená zima nastává, když na Sibiři sice už sníh není, ale venku jsou teploty pod bodem mrazu.

Polárník Václav Sůra popsal posluchačům i moderátorce Lucii Výborné návštěvu Jakutska, jednoho z nejstudenějších míst na světě, a také cestu na pól chladu. „Deset měsíců v roce se tam nelétá, a tak jsme museli jet po zamrzlé silnici kostí,“ popisuje.

Čtěte také

Zároveň připomíná, že každý zážitek posouvá člověka dál. I výprava v mrazu a vichřici. „Fyzické tělo bojuje s tím duševním. Fyzické tělo se chce třeba napít, což ovšem znamená se svléknout a promrznout. Duševní tělo si uvědomuje, že mu bude zima,“ nastiňuje.

S Václavem Sůrou si povídala moderátorka Lucie Výborná

Čím je zvláštní zmíněná silnice kostí? Z jakého důvodu tvrdí, že baterka je polárníkova milenka? A proč polárník zásadně nepere? Také to se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Václavem Sůrou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio