Václav Souček: Ztráty

Když člověka pandemie odstaví na tři měsíce od rozhlasového mikrofonu, tak neví, čím honem začít, a hlavně - čím skončit. 

Tak okrouhlá a možná nepřesná čísla úvodem: pandemie stála po světě už tolik životů, že Vás obcházejí mrákoty - a náš stát v tom nerovném klání obstál se ctí, třebaže se nahonem musel nevídaně zadlužit a půl bilionu bude dlouho rolovat před sebou jak Sisyfův balvan.

Čtěte také

Éru masívních ztrát máme - doufejme - za sebou, ale vždycky dostaneme nečekaně nějakou další ťafku; o minulém víkendu přišlo o život pět motorkářů, a k těm dramatickým neštěstím musíme přičíst to vlakové u Perninku, v místě trati jako na potvoru nepřístupném.

Pokud jde o novinářské společenství, to může trpce želet odchodu na věčnost velkého malého muže z řad fejetonistů a komentátorů, Jiřího Hanáka. Můžeme se konejšivě domnívat, že každý je nahraditelný; pravda je taková, že jen do jisté míry. Podobných Hanáků se nerodí zástupy. Proto zůstávají výjimeční, a proto jsou ztráty těch výjimečných nadlouho bolestné.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.