Václav Havel a pravda jako velká témata hry Afterparty. Život v pravdě láme faleš, říká režisér a scénárista

22. březen 2017

Co dnes znamená Havlův odkaz pro Evropu? Tuto otázku si při psaní nové hry Afterparty položil vlámský spisovatel Pieter de Buysser. Text byl napsán přímo pro pražské Divadlo Archa.

Dramatik se zamyslel nad odkazem bývalého prezidenta Václava Havla z evropské perspektivy. Děj Afterparty zasadil do prostředí Pražského Hradu, kde se potkává ceremoniář Jan Ptáček a úřednice EU Fanny Racine. V inscenaci se představí Vladimír Javorský a Christelle Cornil.

„Není to životopisná hra o Václavu Havlovi. Jméno Václava Havla není ve hře nijak zmíněno. Tak jako existují komedii plné omylů, tak moje komedie je pro změnu o napravení. Ve hře jsem vytvořil dvě postavy, které se pokusí nastolit pořádek. Nicméně na základě zásahu vnější síly začne všechno kolabovat a následkem toho dojde k transformaci.“

Dění ve hře určují dvě postavy - ceremoniář Jan Ptáček a úřednice z Bruselu Fanny Racine. To, že se jedná o muže a ženu, je pro hru zásadní. „Je to setkání střední a západní Evropy, setkání dvou kultur, mentalit a jazyků. Je to setkání dvou lidí z odlišných společenských vrstev, které se obvykle nesetkávají a pokud se setkají, tak ne v pět hodin ráno na Pražském Hradě. Všechny tyto okolnosti umožňují rozehrát překvapivé momenty.“

03095845.jpeg

Děj hry se odehrává na Pražském Hradě. To je místo, které v české historii i v současnosti hraje důležitou roli. „Na tomto místě se stal Václav Havel prezidentem. On byl ten, který se o transformaci moci zasloužil. Pražský Hrad je podle mě místem, kde se změny odehrály na podnět lidí, nikoli jednotlivce. Tuto výraznou změnu, kterou si vaše země prošla, považuji za důležitou a výjimečnou. Václav Havel byl v době revoluce zástupcem lidí, byl symbolem celé transformace. Události doby prokázaly schopnosti a morální smýšlení lidí, o kterém možná sami netušili.“

Pieter De Buysser je autorem více než 25 textů pro divadlo a film, ve kterých promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost. Inscenace Afterparty má premiéru 22. března v pražském Divadle Archa.

Pražský Hrad je také místem, kde se začne zjevovat pravda. Pravda je velké téma hry Afterparty. „To jsem měl na Václavu Havlovi rád, že se zavázal životu v pravdě. A to je něco jiného, než pravdu jen mluvit. Žít v pravdě, to je závazek, který se projeví na úrovni společenské, politické, etické i estetické. Život v pravdě pro něj byl opakem života v totalitárním režimu. Životem v pravdě je možné zlomit faleš, do které se v rámci ideologie lidé noří. Mou zbraní proti ideologii je divadlo, dramatický text, jakási humorná pohádka pro dospělé o kníru, který donutí člověka žít v pravdě. K pravdě se dostávám skrze humor. Nelze se k ní vydat přímo, protože by vám vyklouzla jako kousek mýdla.“

Pieter De Buysser je režisérem inscenace Afterparty. Příběh o kouzelném kníru chtěl podat tak realisticky, jak jen to je možné, ale v určitém hyperrealistickém kontextu. „Hru jsem napsal pro Vladimíra Javorského a Christell Cornil, herečku kterou obdivuji a miluji. Rád bych, aby do toho vložili především sebe. Musí to zahrát to tak, aby i diváci měli jasný pocit sdílení daného zážitku.“

Spustit audio