V Ústí nad Labem se konala demonstrace upozorňující na situaci lidí ze zrušených ubytoven

18. červen 2018
Děti před jednou z ubytoven

Zhruba stovka lidí podle policejního odhadu ve čtvrtek v Ústí nad Labem demonstrovala kvůli rušeným ubytovnám. Šlo zčásti o aktivisty a zčásti o lidi ze dvou ubytoven. Podle nich zavření ubytoven na konci června vede k vyhánění Romů a chudých lidí z města. Hledání nového domova jim komplikuje i to, že v Ústí jsou lokality, kde novým nájemníkům není vyplácen doplatek na bydlení.

„Tady v Ústí nad Labem bohužel fungují dva oddělené trhy s bydlením,“ Romové závislí na doplatcích na bydlení nemají podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe možnost sehnat běžný nájemní byt. Mezi neúspěšnými je stále Marek Kondáš se ženou a pěti dětmi z ubytovny v Klíšské ulici. I když má našetřeno na kauci za byt, nedaří se mu.

„Je to ještě horší, protože se to dostalo do médií. A teď už nikde nechtějí s Klíšské ani z Modré ubytovny přijímat. Jen co vyslovíme, že jsme z Klíšské: Nepřijímáme.“

Věříte tomu, že budete mít toho 30. června kam jít?

„Nevěřím tomu vůbec. Jsem z toho už úplně vyčerpaný, protože se to blíží. A je to stále horší. Nemám si kde najít bydlení. Jsem stále víc a víc bez peněz, protože pořád voláme a jezdíme. Vyčerpáváme finance, které bychom měli použít na kauci nebo na bydlení.“

Miroslav Brož kritizoval i přístup sociálních pracovníků: „Sociální pracovnice, které za nimi chodí, jim rozdávají seznamy ubytoven mimo město.“

S tím nesouhlasí místostarosta centrálního obvodu Karel Karika z „PRO! Ústí“. Popsal výsledky práce jeho i sociálních pracovnic obvodu s lidmi na ubytovně v Klíšské.

„Zatím máme umístěných asi 12 rodin nebo 14, a to je napříč celým městem. Zbývá nám tam asi 15 rodin, které ještě nemáme umístěné.“

Je to bydlení podobného typu jako ta ubytovna?

„Ne, jsou to nájemní byty. Někteří lidé jsou hodně překvapení, že mají za tak slušné peníze tak krásný byt. Myslím si, že tito lidé si toho budou vážit. A pokud budou neziskovky opravdu odvádět dobrou práci s dobrou koordinací, myslím si, že ty lidi naučíme i bydlet. Co se týče ubytování toho zbytku, jednáme s CPI, která nám v tomto vychází vstříc.“

Končí také Modrá ubytovna na Střekově. I tam se podle předsedkyně sociální komise a úřednice magistrátu Lenky Jaremové postupně daří:

„Podle mých posledních informací, které mám neověřené přímo z Modré ubytovny a tak trošku potvrzené i z našeho sociálního odboru, je, že čtvrtina lidí už je pryč nebo si bydlení našla. Úřad má informace, že už si žádají o tu mimořádnou okamžitou pomoc, tedy na kauce.“

Pořadatelé demonstrace vyzvaly město, aby ubytovny koupilo a nechalo je spravovat družstvem nájemníků. K tomu mluvčí města Romana Macová napsala:

„Odkoupení takového objektu je dlouhodobý proces a není cesta k okamžitému řešení. Skutečně je nereálné, aby město bylo od 1. července vlastníkem nemovitosti. K takovému rozhodnutí je třeba řada kroků a projednávání, posudků, názor majetkové komise a zejména politická vůle v zastupitelstvu.

Demonstrace budou i nadále pokračovat. Další má být příští středu, až bude jednat zastupitelstvo města.

autor: hau
Spustit audio