V rozhlase nežádoucí: Osudy rozhlasáků v roce 1969

Viděla celou Afriku a vysílala během nepokojů v Jemenu. Věra Šťovíčková ale po roce 1969 musela odejít

Celý týden Radiožurnál připomíná rozhlasové osobnosti, pro které rok 1969 znamenal začátek konce jejich kariéry v rádiu. Před 50 lety už bylo jasné, že kvůli komunistickému režimu nezůstane v radiu ani odvážná novinářka Věra Šťovíčková, kterou posluchači znali během 60. let především jako zpravodajku v Africe.

V roce 1949, kdy Věra Šťovíčková nastoupila do zpravodajství československého rozhlasu bylo jakékoliv cestování pouhou fantazií. A to i pro novináře zahraniční rubriky. Museli se tedy spoléhat na různé příručky a agenturní zprávy.

Čtěte také

V polovině 50. let vznikl dodnes vysílaný Zápisník zahraničních zpravodajů a o rok později Věra Šťovíčková odjela do Polska. Na přelomu 50. a 60. let v Africe začaly nepokoje. Končila koloniální éra a zahraniční zpravodajství rozhlasu potřebovalo na africký kontinent někoho poslat.

Afrika jako první volba

Hledal se mladý muž, který znal africkou problematiku, uměl anglicky a francouzsky a byl ochoten do Afriky odjet. „Když uměl Afriku a jazyky, tak tam nechtěl jet. Když uměl jazyky, tak neuměl Afriku. A když tam chtěl jet, tak neuměl nic,“ vyprávěla Šťovíčková.

Následujících několik let reportérka objela všechny státy Afriky kromě Jihoafrické unie a portugalských kolonií. S těmito zkušenostmi se během pražského jara 1968 postavila na stranu progresivních komunistů. Ráno 21. srpna 1968 byla u mikrofonu jako jedna z prvních redaktorek.

Afrika byla moje volba. Aniž bych měla vyhlídky, že se tam někdy podívám, sbírala jsem po antikvariátech všechno, co se o Africe našlo.
novinářka Věra Šťovíčková

Účast na protiokupačním vysílání znamenala stigma. Následoval zákaz vysílání, později zákaz vstupu do budovy Československého rozhlasu a nakonec výpověď. Během normalizace pracovala třeba v Náprstkově muzeu nebo překládala pod různými jmény beletrii z francouzštiny.

K mikrofonu se Věra Šťovíčková mohla vrátit až po 21 letech. Pro Radiofórum okomentovala v roce 1990 třeba odsun Sovětských vojsk.

autoři: Tomáš Černý , kpk
Spustit audio