V Praze začíná 9. ročník Signal Festivalu. Tentokrát rozsvítí pražské ulice i vaše chytré telefony

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Signal festival – festival digitální a kreativní kultury

Po pauze zapříčiněné koronavirovou pandemií se do pražského veřejného prostoru vrací „svátek světel“ – festival digitální a kreativní kultury Signal. Kromě tradičního videomappingu a dalších světelných instalací se na něm vůbec poprvé představí díla ve virtuální realitě. Na různých místech Prahy tak přes obrazovku telefonu uvidíte různobarevné objekty, sochy nebo třeba celé galaxie.

Čtěte také

„Říkám tomu mechanická galaxie. Je to shluk na sebe navazujících rotujících a různě pulzujících koulí,“ popisuje svou instalaci na Signal Festivalu umělec Jan Kaláb. Takzvaná mechanická galaxie je 3D virtuální socha, která se točí uprostřed Ličkova náměstí v Karlíně.

Abyste si pohybující se sochu prohlédli, musíte na náměstí přijít za denního světla a otevřít si ve svém chytrém telefonu aplikaci Signal Festivalu. Když doprostřed náměstí namíříte svůj fotoaparát, uvidíte na displeji barevné koule, a to i když se budete po místě procházet, jako kdyby tam fyzicky opravdu byla.

Signal Festival přichází s Plánem C

Instalací v rozšířené realitě je na Signal Festivalu celkem šest. Jeho letošní téma je Plán C, což souvisí se zrušeným loňským ročníkem, který se měl jmenovat Plán B. Zaměřit se chtěl na ekologii a udržitelnost. „Nesnažíme se být příliš alarmističtí, ale spíš hledat přes umělecká díla řešení,“ vysvětluje koordinátor programu Matěj Vlašánek.

Signal Festival potrvá do neděle a vedle neviditelných instalací nabídne i tradiční večerní velkoformátové projekce. Ty letos rozsvítí třeba kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně nebo Výstaviště v Holešovicích.

autoři: Jan Dlouhý , and
Spustit audio

Související