V Ostravě se hádají policie se živnostenským úřadem

19. září 2002
Pod kůži

Mezi ostravskou policií a živnostenským úřadem vypukl spor kolem autoburzy ve Vítkovicích. Podle poznatků policie je právě toto místo rájem pro překupníky kradených autorádií. Přitom v počtu vykradených aut je Ostrava na špici policejních statistik. Vedení policie obvinili živnostenský úřad z nedokonalé kontroly prodejců na autoburze.

Původně byla autoburza místem, kde si člověk mohl na svůj starší vůz koupit náhradní díly či některé nepotřebné součástky prodat. Posléze se však autoburza stala rájem pro překupníky věcí z kradených vozidel, nejčastěji pak autorádií. Tato skutečnost se stala veřejným tajemstvím a poctivě je nutno říci, že většina Ostravanů, kteří tam rádio koupí, o tom ví a na původ podezřele levných věcí se prostě neptá. Vykradené automobily přitom tvoří téměř jednu čtvrtinu všech zločinů v Ostravě. Ostravskému policejnímu řediteli Rostislavu Pavliskovi už došla trpělivost a ostře vystoupil proti živnostenskému úřadu, který podle něj prodejce na autoburze důsledně nekontroluje.

Rostislav Pavliska, ostravský policejní ředitel: Kdyby nebylo této burzy, nebylo by odbytu a nebylo by ani tolik těch krádeží. Možná, kdyby tam na to sáhl lépe živnostenský úřad a trošinku tam začal dělat kontroly a začal pokutovat ty lidi, kteří tam prodávají, tak by tomu trošku možná zabránil v tom takovém volném prodeji.

Vedoucí ostravského živnostenského úřadu Jarmila Večerková nejdříve kritiku policie odmítla.

Jarmila Večerková, Živnostenský úřad Ostrava: Tam je problém v tom, že my si to přehazujeme jako horký brambor skutečně mezi námi a policií. My nejsme schopni zjistit, jestli je to kradené nebo není kradené. To je věc policajtů.

Pozemek, na kterém autoburza je, přitom patří Městskému obvodu Ostrava-Vítkovice. Radnice dokonce sama burzu provozuje. Místostarosta Josef Vrážil tak otevřeně jako policie živnostenské úředníky nekritizoval, ale zlepšení kontroly by přivítal.

Josef Vrážil, místostarosta Ostravy-Vítkovic: Já bych mu to nevymlouval, protože já osobně bych taky přivítal aktivní postoj živnostenského úřadu u těch živnostníků, kteří se nechovají tak, jak by se chovat měli. Že by minimálně vyvolali řízení o odebrání živnostenského oprávnění.

Ostravský policejní ředitel Rostislav Pavliska připustil, že zhruba před rokem na burze každý víkend dělali rozsáhlé kontroly a výsledky byly hned znát. Podle něj to však nemohou dělat pořád.

Rostislav Pavliska, ostravský policejní ředitel: Když jsme dělali ty akce na burze, kontroly těch živnostenských listů, zda má povoleno podnikání, tak burza byla poloviční. Dva měsíce jsme tam chodili pravidelně, těch deset lidí a to se začalo vždycky stěhovat. Kdyby tam ten pořadatel trošku dbal na dodržování předpisů, tak by to taky bylo. My tady nejsme od toho, abychom chodili po burze a kontrolovali živnostenské oprávnění, že.

Vítkovická radnice také před rokem změnila provozní řád autoburzy právě na popud policie.

Josef Vrážil, místostarosta Ostravy-Vítkovic: Ti, kteří prodávají ve větším množství nějaké náhradní díly, tak musejí mít živnostenské oprávnění. A ti jedinci bez živnostenského oprávnění mají možnost prodávat jedině svoje vlastní materiály nebo náhradní díly. To znamená malé množství, které jednoznačně říká, že s tím nekšeftují, ale jenom se své věci potřebuje na trhu zbavit.

Vedoucí živnostenského úřadu Jarmilu Večerkovou nejdříve informace o kritice policie rozčílila. Po chvíli rozhovoru s Českým rozhlasem usoudila, že prohlášení policejního ředitele zatím nyní komentovat nechce.

Jarmila Večerková, Živnostenský úřad Ostrava: Protože jsem s tou kritikou nebyla seznámena jinak než přes vás, paní redaktorko, tak se k tomu nechci ani vyjadřovat a nejraději bych se s panem ředitelem Pavliskou na toto téma pobavila ještě předtím než nějaké závěrečné stanovisko našeho úřadu by vyšlo. Takže pokud se nebudete zlobit, tak ne dřív, než po nějakém vysvětlení ze strany Policie ČR ve vztahu k živnostenskému úřadu a jeho možnostech a jeho povinnostech.

Je bezesporu jasné, že přehazováním problému z jedné strany na druhou se prodej kradených autorádií nevyřeší. To by si obě státní instituce, tedy policie i živnostenský úřad, měly uvědomit především a přestat spolu hrát kompetenční ping pong. Na druhou stranu, pokud by překupníky z vítkovické autoburzy nějak vytěsnili, určitě by se objevili jinde. Nejspolehlivějším řešením tohoto nešvaru tedy je, aby Ostravané podezřele levná autorádia nejasného původu prostě nekupovali.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu