V oboru laserů jsme na světové špičce. Objednávají si je u nás i Američané, říká expert Bedřich Rus
Fyzikální princip laseru popsal už v roce 1917 Albert Einstein. „Je to mechanismus působení světla s látkou. Je to pozoruhodně jednoduché a není na to potřeba ani vysoká matematika,“ popisuje vedoucí vývoje laserových systémů centra ELI Beamlines Bedřich Rus. „Centrum ELI Beamlines je unikátní tím, že má laserové systémy, které jsou na hranici momentálních možností a realizovatelnosti,“ tvrdí Bedřich Rus. Co je to laserový běh? A proč si připomínáme Mezinárodní den světla?
Související
-
Laser v Dolních Břežanech je světový unikát. Střílí s výkonem 500 000 000 000 000 wattů
Když vystřelí na plný výkon, vznikne nejteplejší bod ve vesmíru. Takovou sílu má laser L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
-
60 let od vynálezu laseru. Jaká je jeho historie?
Před 60 lety si dva američtí vědci nechali patentovat zařízení na zesílení světla - laser. Přesto se toto výročí nezmiňuje tak často jako vůbec první výstřel laseru. Proč?
-
Jak zní výstřel z nejsilnějšího laseru na světě?
Vědci v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech v těchto dnech testují nejsilnější laser L4. Na konci roku by mohl dosáhnout výkonu až 10 petawattů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.