V nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé. A naše společnost je těžce nemocná, říká uznávaný lékař

1. duben 2015

Být dobrým doktorem, k tomu nestačí pouze biologické vzdělání. „Abych pochopil nemoc svých pacientů, potřebuju znát, jaký je pacient a v jakých podmínkách žije. Musím zkrátka nemoc zasadit do souvislostí pacientova života,“ říká lékař Jan Hnízdil, který svůj přístup považuje za návrat k moudrosti starých praktických doktorů – ovšem vybavených vymoženostmi moderní medicíny.

Jan Hnízdil je mimo jiné autorem populární knihy Zaříkávač nemocí. Jedna z jejích kapitol nese výmluvný název Jak vyrobit pacienta. „Stejně jako pacientovi můžete nemoc z hlavy vyjmout, tak mu ji do hlavy můžete zasadit,“ je přesvědčen lékař.

Mnohem nebezpečnější než vysoký cholesterol jsou léky, které ho mají léčit

A uvádí jednoduchý příklad – cholesterol. „Ještě před 20 lety jsme vůbec nevěděli, že něco takového existuje. Najednou přijde člověk k doktorovi a dozví se: ‚Vy se sice cítíte zdravě, ale máte vysoký cholesterol, to je velice nebezpečné!‘. A pacient se samozřejmě vyděsí. Ve chvíli, kdy se lekne, můžete s ním manipulovat.“

Pacient tak na radu lékaře začíná poctivě užívat léky na cholesterol – a najednou se začínají objevovat nežádoucí účinky. Únava, nevolnosti, průjmy nebo nervozita a nespavost. „Začíná obcházet další lékaře, kteří mu ordinují léky na nežádoucí účinky jiných léků,“ poukazuje Jan Hnízdil na paradoxní situaci.

„S cholesterolem je to přitom trochu jinak. Ukazuje se, že mnohem nebezpečnější než samotný cholesterol jsou pro jinak zdravého člověka právě léky proti vysokému cholesterolu,“ zdůrazňuje.

Lékař, to je tlumočník mezi pacientem a jeho tělem

Každá nemoc je podle Jana Hnízdila informací o tom, že člověk někde ve svém životě dělá chybu. „Nefunguju jako běžný doktor, mnohem spíše jako tlumočník – tlumočím pacientovi informaci, kterou mu tělo nemocí sděluje. Člověk stůně proto, že nerozumí svému tělu a sám sobě. Já mu to vysvětlím – ale pak už je to na něm.“


Jan Hnízdil je atestovaný internista a rehabilitační lékař, který se věnuje psychosomatické medicíně. Je jedním z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny a také autorem a spoluautorem celostně-medicínsky zaměřených odborných a popularizačních knih.

„Z nesrozumitelných latinských diagnóz se snažím udělat problém každodenního života,“ dodává. „Každá nemoc je nastavené zrcadlo. A je třeba najít odvahu se do toho zrcadla podívat. Pokud člověk svým tělesným signálům porozumí a zachová se podle nich, vyléčí se i bez léků.“

Starejme se nejen o sebe, ale i své okolí

Zdraví, to však nemusí být pouze otázka jednotlivce. Ba naopak. „V nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé – a naše společnost je těžce nemocná. Je iluzorní si myslet, že by se člověk od spolku mohl izolovat a udržet si individuální zdraví. To nejde!“

Čtěte také

Podle Jana Hnízdila se tak musíme starat nejen o sebe, ale i o své okolí: pečovat o své rodinné a společenské vztahy nebo o životní prostředí. „Většina lidí má největší strach z rakoviny, přitom děláme všechno pro to, abychom ji dostali!“

Devastující životní prostředí, chemie v potravinách, nadužívání léků, otrávené mezilidské vztahy… takto to podle Jana Hnízdila nejde. A rakovina je vzkazem celé naší společnosti. „Snažím se lidi varovat a probudit, aby začali konat sami od sebe – aby měnili své chování k sobě, bližním i životnému prostředí.“


Dobrá imunita rovná se dobrá nálada. Pokud je člověk uvolněný, vyrovnaný a spokojený, má dobrou imunitu. Pokud je depresivní, nervózní, negativistický, má imunitu špatnou. Tím vytváří podmínky pro rakovinné bujení.

Rakovina nám nastavuje zrcadlo

„Rakovina je jako doporučený dopis s černým pruhem,“ shrnuje Jan Hnízdil. „V něm stojí: ‚Otrávil jsi vzduch, teď ho dýcháš. Otrávil jsi vodu, teď ji piješ. Otrávil jsi mezilidské vztahy, teď v nich žiješ. Zastav se, nebo tady končíš.‘ Takový je vzkaz rakoviny naší společnosti.“

„Rakovina nemá jen medicínské řešení, ale i řešení ekologické a mravní. Budeme-li se k sobě a k přírodě chovat způsobem jako dnes, můžeme tu skončit,“ varuje.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.