V Německu je na Labi jediný jez. Další se neplánují kvůli vysokým nákladům
Zatímco na českém Labi je v současnosti 24 jezů a další se plánuje u Děčína, v Německu je jenom jeden jediný. Je po proudu pár kilometrů před Hamburkem v Geesthachtu a na jeho ojedinělosti se nic měnit nebude. V Německu se na Labi žádné jezy stavět nebudou, vůbec se o tom neuvažuje.
„Labe protéká v Německu rovinatou krajinou. Budovat na něm jezy, nedává žádný smysl.“ Tillmann Heuser je z německé ekologické organizace Bund. Je členem poradního výboru pro celkovou koncepci Labe, která má zohlednit mimo jiné přírodu, splavnost a ochranu obcí před záplavami.
„V roce 1992 se během diskuzí o jezech vypočítalo, že poměr cena a využití je hodně špatný. Náklady na jezy by byly příliš vysoké a prakticky nevratné.“ Proto dneska žádný německý politik, ani ten, který si přeje, aby Labe bylo splavné co nejvíce dní v roce, nepřijde s návrhem na výstavbu jezů. Na tom se dnes v Německu shodnou všichni. Je to ekonomicky nevratné.
„To neplatí jenom pro Labe. Stejně se to má i s Rýnem. Na něm se žádné jezy také stavět nebudou.“ Proto jsou na německém Labi vidět jenom příčné hráze – výběžky z poskládaného kamení, které zvyšují průtok uprostřed řeky. Ovšem v suchých obdobích s nízkou hladinou, kterých v posledních letech přibývá, ani tyto hráze splavnost nezaručí.
„Z ekologického hlediska by jezy byly také naprosto škodlivé, protože by se tekoucí řeka proměnila v řeku stojatou.“ O tom, jakou podobu by mělo Labe v Německu mít, rozhodne spolková vláda letos na podzim. Jisté je, že jezy na něm rozhodně nebudou.