V Murcii vítali jaro Pohřbem sardinek

Entierro de la Sardina - Pohřeb sardinek - je tradiční průvod, kterým se uzavírají jarní karnevalové oslavy vítání jara ve Španělsku. Ve městě Murcia, vzdáleném od Prahy přibližně 2500 kilometrů, je tento obřad velmi originální. A tak není divu, že se tam tradičně sjíždějí lidé z celého kraje, a nejen odtud.

V místních novinách jste se mohli dočíst, že na slavnost přijede Banda Sardineros z Guatemaly, mezinárodní skupina z Tahiti, skupina mažoretek z Československa. Čtete správně, Španělé si s nějakým Českem a Slovenskem velkou hlavu nedělají. Mimo jiné vystoupí i sambové tanečnice z Brazílie. Na Brazilky se každý rok těší všichni mužští diváci, protože snědá děvčata tančí na velkém alegorickém voze, jak jinak, velmi spoře oděná.

Entierro de la Sardina, tedy Pohřeb sardinek, má tradici už od roku 1850, kdy skupina nejspíš místních studentů udělala recesi a místní obyvatelé a hosté slaví Pohřeb sardinek dodnes. Pedro Navarro Bato, prezident sardinkové skupiny Pala Atenaes, říká, že současná organizace má asi 450 lidí ve 23 různých sardinkových skupinách. To vše má své vedení, které připravuje program pro spokojenost diváků.

Brazilské tanečnice na Pohřbu sardinek

Španělé uznávají rodinu jako základ všeho. Jedna taková početná rodina – maminka, tatínek, synové, dcery, která se přiblížila k ohrazení mezi publikem a muzikanty, byla zvláštní tím, že uprostřed byla modrooká blondýnka a dokonce uměla česky.

„Bydlím na Kanárských ostrovech, ale tady je rodina mého manžela. Jsou z Murcie. Tchyně je ráda, protože my Češky umíme vařit, Španělky neumějí,“ říká Míša z Ostravy-Přívozu, která už šest let žije na Kanárských ostrovech v rodině svého španělského manžela a bude jednou španělskou policistkou.

Na slavném Pohřbu sardinek v Murcii potkáte Španěly od Barcelony až po Madrid. Potkáte ovšem i ty, kteří si chtějí něco vyžebrat. Třeba bezdomovce Dušana s jeho tančícím psem Tobim, se kterým se baví zásadně španělsky, protože slovensky - jeho mateřštinou - neumí.

<object width="660" height="525"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/fpV2l9GtdOo&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/fpV2l9GtdOo&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="660" height="525"></embed></object>

„Svět je maličký,“ říká Dušan, kterého to nikam netáhne. Peníze si přitom opatřuje pomocí svého psa, který předvádí svoje artistické kousky. Žijí pak z drobných, které dostávají od kolemjdoucích.

Pohřebnímu průvodu sardinek předchází několikadenní show po celém centru města, která by měla diváky přilákat na hlavní průvod. V jeho čele šly různé skupiny, obrovské nafukovací příšery, z velkých nákladních vleček házeli organizátoři do okolostojícího davu hračky a upomínkové předměty. Mimo jiné z vozu vypadlo 10 tisíc fotbalových kožených míčů a na 30 tisíc plyšových symbolických sardinek. Celý průvod doprovází sardinku až na místo, kde ji v závěru průvodu spálí za doprovodu obrovského ohňostroje a následného radování se až do ranních hodin.

Brazilská tanečnice a hudebník Richard Kubica

Katafalk, na němž byly tři velké sardinky, měřil 12 metrů na délku a dosahoval výšky deseti metrů. O půlnoci ze soboty na neděli vzplanul a lidé chodili okolo obrovského ohně, drželi se za ruce, zpívali a někteří plakali.

<iframe width="680" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=37.984257,-1.12627&amp;spn=0.047355,0.11673&amp;z=13&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=37.984257,-1.12627&amp;spn=0.047355,0.11673&amp;z=13&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: Murcia ve Španělsku</a></small>
autor: Artur Kubica
Spustit audio