V Kataru bude přijatelných osmadvacet stupňů. Problémem budou podklimatizované stadiony, tvrdí kondiční kouč Aleš Píta

18. listopad 2022

Světový šampionát fotbalistů se neúprosným tempem blíží a Radiožurnál Sport přichystal Speciál. V něm moderátoři Martin Minha s Janem Pěruškou diskutují především o klimatických podmínkách, kontroverzích a všem, co s fotbalovým svátkem souvisí. Jedním z hostů téměř hodinové diskuze je pan docent Radim Marada, který se věnuje sociologii na Masarykově univerzitě v Brně. Dalším respondentem je kondiční trenér fotbalistů Slavia Praha Aleš Píta, který v Kataru několik let žil.

„Bude to zřejmě nejlepší turnaj v historii,“ představil mistrovství světa v Kataru fanouškům prezident FIFA Gianni Infantino. Tento názor ale nesdílí všichni, mnozí fanoušci dokonce budou letošní fotbalový svátek bojkotovat. Mistrovství světa ve fotbale se hraje v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince 2022 a vyvolává už před samotným zahájením řadu otázek. Zkušenosti kromě docenta Marady a kondičního kouče Píty přidává i reportér Jakub Marek, který zažil před třemi lety světový atletický šampionát v Dauhá. Co lze očekávat od letošního netradičního mistrovství? 

Čtěte také

Katar vedle Ázerbajdžánu vyniká v sebeprezentaci skrze pořádání sportovních akcí a sponzoringu. Kandidatura samotná byla součástí větší ofenzivy, která do sebe zapojovala sporty. Pořadatelství je součástí národního katarského projektu, kterým je vize 2030. To má vést zemi k menší závislosti na těžby ropy,“ vysvětluje docent Radim Marada. 

Součástí velkolepé akce budou i hudební festivaly, kde budou mít fanoušci možnost beztrestně konzumovat alkohol, což je jinak v Kataru velmi problematické. Vedle Anglie a Spojených států se očekává velký přiliv příznivců ze Saúdské Arábie a Mexika.

Čtěte také

V Kataru se bude hrát na pouhých osmi stadionech a extrémně se nepřemýšlí o tom, co s nimi bude po skončení šampionátu. Jak se kondiční trenér fotbalistů Aleš Píta ohlíží za pětiletým působením v Kataru?

„Trénovali jsme ve 4:50 ráno, aby byl trénink do 8 hodin dopoledne hotový. Protože s východem sluníčka už šla teplota nahoru a v tom se nedalo trénovat. Na padesát stupňů si prostě nezvykne nikdo. V současné době bude v Kataru přijatelných osmadvacet stupňů, ale problémem je, že stadiony budou podklimatizované na nějakých osmnáct. Bude tam asi záležet na činovnících FIFA, jak se rozhodnou teplotu regulovat a případně klimatizaci vypnout,“ zdůrazňuje kondiční kouč Slavia Praha.

Mistrovství světa odstartuje v neděli 20. listopadu v 17 hodin utkáním mezi pořádajícím Katarem a Ekvádorem. Radiožurnál Sport nabídne všech 64 zápasů v přímých přenosech, navíc přímo v dějišti šampionátu budeme mít reportéra Vojtěcha Šilhana. Tak si s námi užijte fotbalový svátek! Ještě před tím si ale poslechněte celý díl Speciálu.

Nenechte si ujít skvělou fotbalovou atmosféru, i když budete tou dobou zrovna v práci nebo na cestách, a poslouchejte sport na Radiožurnálu Sport. Naladíte nás na digitálních rádiích DAB+, na internetu nebo v televizní síti DVB-T2. A poslouchat Radiožurnál Sport můžete jednoduše také ze svého mobilního telefonu nebo tabletu v aplikaci mujRozhlas. Tam najdete také kompletní audioarchiv našeho vysílání.

Spustit audio

Související