V JUŠ dokážeme nabídnout komplexní podporu mladým lidem s postižením, říká Petr Hrubý
Do Jedličkova ústavu přišel poprvé v roce 1996, nastoupil zde na civilní službu. Práce se mu však zalíbila natolik, že zůstal. Po mnoha letech byl na přechodnou dobu pověřen vedením ústavu a školy. „Podporujeme mladé lidi s postižením, aby byli schopni nalézt seberealizaci v běžném životě,“ shrnuje Petr Hrubý v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.
Více než stoletému ústavu se tak daří naplňovat původní myšlenku doktora Jedličky. „Jsme schopni nabídnout komplexní a kvalitní péči, a to již od začátku školní docházky. Na konci mohou být lidé připraveni na výběr povolání,“ popisuje Petr Hrubý.
Moderní instituce Jedličkova ústavu je dnes napojena na menší instituce, které pružně pomáhají doplňovat a navazovat na její činnosti v dalších oblastech.
Tou zásadní potřebou pro lidi s postižením je pocit přiměřené jistoty a bezpečí. K tomu pomůže například získání pracovního místa. „Dokončením školní docházky nic nekončí, pokračuje se dál,“ míní Hrubý.
Velkým problémem bývají podle něj nekoncepční změny, ke kterým dochází při změně politické reprezentace. „To je pro rodinu, jejíž člen má nějaké postižení, těžké, protože pokud vypadne příspěvek na péči, byť jen na měsíc či dva, tak je to velký problém,“ vysvětluje.
Podpora státu by podle něj měla být výraznější v odstraňování bariér či kontinuální podpoře rodin, ve kterých se miminko s postižením narodí. Tím nejdůležitějším však je, aby se lidé s postižením cítili jako právoplatní členové naší společnost. „Naším velkým dluhem je výchova mladých generací v jejich přístupu k lidem s postižením,“ uzavírá Petr Hrubý.
Jak funguje Jedličkův ústav? Jak dnešní společnost nahlíží na handicapované? A jak vlastně můžeme postiženým lidem pomoci? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.