V jednotě je síla! skandovalo se v srpnu 1989. Režim byl v koncích, hodnotí Jan Ruml

21. srpen 2014

„Rusové domů!“ skandovali lidé 21. srpna 1989 během demonstrace k výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. A režim proti nim tvrdě zasáhl.

Tisícovky lidí v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech si před 25 lety připomněly výročí srpnové okupace Československa z roku 1968. Protestující skandovali hesla na podporu nezávislých iniciativ a jejich představitelů, volali po lidských právech, svobodě a demokracii.

Bezpečnostní síly proti demonstrantům zakročily a rozehnaly je. 21. srpen 1989 byl další předzvěstí sametové revoluce. Volání po svobodě vysvětlil Československý rozhlas i ostatní sdělovací prostředky jako narušení pořádku a snahu vyprovokovat pořádkové síly ke konfrontaci.

21. srpen 1968 jako záminka? I tak média hodnotila protesty

„V podvečerních hodinách se v dolní části Václavského náměstí se pokusilo několik desítek osob narušit veřejný pořádek a klid hlavního města. Jako záminku si zvolili výročí 21. srpna 1968 s cílem vyvolat neklid a vyprovokovat pořádkové síly. Když se výtržníci přes opakované výzvy odmítli rozejít, zasáhly orgány bezpečnosti a obnovily na Václavském náměstí klid a pořádek,“ zaznělo ve vysílání Československého rozhlasu.

Podle československého ministerstva vnitra bezpečnostní síly v Praze kontrolovaly tisícovku občanů a více než 150 jich zadržely. Podobně v Brně a Ostravě.

Ulicemi zněla listopadová hesla

Už před 21. srpnem však StB preventivně zadržela členy nezávislých občanských iniciativ a řadu z nich například armáda povolala na vojenské cvičení. I když se režim na protesty připravoval, zabránit jim nedokázal.

Čtěte také

„Byl to jeden z posledních mítinků veřejnosti proti komunistickému režimu, který byl policií rozehnán. Lidé byli zatýkáni, biti a objevovala se listopadová hesla,“ vzpomíná Jan Ruml. „Režim vypadal dost zoufale, i když demonstranty brutálně decimoval. Bylo vidět, že je v koncích,“ dodává.

Do sametové revoluce tehdy zbývaly tři měsíce.

autor: jas
Spustit audio