V dole Darkov na Karvinsku zemřeli tři lidé. Při ražbě se tam vznítil plyn

7. srpen 2015

Tři zaměstnanci zemřeli při samovznícení metanu v černouhelném dole Darkov společnosti OKD na Karvinsku. Další dva utrpěli zranění a jsou v péči lékařů. Podle mluvčího OKD Marka Síbrta se neštěstí se stalo ve čtvrtek před půlnocí při ražbě důlní chodby.

Mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek Českému rozhlasu řekl, že při ražbě důlní chodby pravděpodobně vypadla hornina. Kvůli tomu se uvolnil metan, který se následně vznítil.

„Je nepochybné, že došlo k přírodnímu jevu, to znamená k seismickému účinku při ražbě dlouhého důlního díla. Seismický účinek doprovázelo náhlé uvolnění uhelné hmoty do prostoru raženého díla a s tím byl spojen i prudký nárůst zvýšení koncentrace metanu,“ popsal Machek.

Na místo okamžitě dorazila báňská záchranná služba, třem pracovníkům ve věku 32, 38 a 39 let už ale pomoci nemohla.

Jeden ze zraněných horníků má podle mluvčího krajské záchranné služby Lukáše Humpla rozsáhlé popáleniny na více než polovině těla, záchranáři ho převezli vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě. Druhý zraněný je v péči lékařů báňské služby, jde pravděpodobně o lehčí zranění.

Pracovníci, kteří zahynuli, byli kmenovými zaměstnanci OKD a všichni pocházeli zřejmě z Moravskoslezského kraje. Ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk vyjádřil rodinám i blízkým zesnulých soustrast, příbuzní podle firmy dostanou odškodnění.

Příčiny neštěstí teď prošetřuje komise složená z odborníků a policie. Havířské pracoviště je uzavřené. „To jedno pracoviště je nefunkční a neprovádí se tam hornická činnost. Nicméně lokalita Darkov a černouhelný důl obecně je spletitá síť několika desítek chodeb a práce samozřejmě probíhá,“ uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

V kritickém místě měl původně fárat také Robin Šíma. Kvůli dehydrataci si však musel vzít nemocenskou, a neštěstí tak unikl. Všechny tři zemřelé dobře znal a mluví o nich jako o kamarádech.

„Je to šok a pořád tomu nevěřím, protože to jsou kolegové, se kterými se znám,“ řekl Českému rozhlasu s tím, že celý kolektiv měl vždy velmi dobré výsledky a nikdy nic nezanedbal.

V provozech OKD už letos zemřel v lednu čtyřiačtyřicetiletý horník, když opravoval hydraulické zařízení dobývacího kombajnu. Poslední větší neštěstí v OKD se stalo loni v listopadu, kdy při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo. Celkem loni v dolech OKD zahynulo osm lidí.

autor: ČRo | zdroj: ČTK
Spustit audio