V Českých Budějovicích byl potřetí obnoven pomník padlým u Zborova

3. červenec 2013

Nadšenci z českobudějovického klubu vojenské historie včera dopoledne v parku u Malše znovu odhalili pomník hrdinům z první světové války. Připomíná bitvu u ukrajinského Zborova, kde v roce 1917 bojovali v rámci ruské ofenzivy čeští a slovenští legionáři proti německým a rakousko-uherským vojskům.

Pomník, kterému lidé říkají Voják na stráži, má velice zajímavou historii.

„Pomník byl vytvořen v roce 1927 z iniciativy 1. pěšího pluku Mistra Jana Husa v Českých Budějovicích. Jeho příslušník Otto Birma ho taky zhotovil. A protože město České Budějovice tehdy nesouhlasilo s tím, aby byl pomník umístěn na veřejném prostranství, tak byl postaven v Žižkových kasárnách. Tam v podstatě byl až do roku 1939,“ přibližuje soukromý badatel a publicista Pavel Mörtl.

„Když začala okupace, příslušníci útvaru pomník rozebrali, poschovávali a po válce hned v červnu 1945 byl opět sestaven a umístěn zpátky na původní místo. Tam byl až někdy do poloviny 60. let. Potom byl rozebrán a jednotlivé jeho části, protože on se sestává z pěti dílů, putovaly po různých místech budějovické posádky. Já jsem tedy nakonec v listopadu 2008 pomník – silně znečištěný, rozložený – našel ve vojenském areálu,“ dodává.

Voják na stráži tak opět našel útočiště na příjemném místě v parku za vědeckou knihovnou. Záchrana pomníku přitom nebyla vůbec snadná. Dobrovolníci z klubu vojenské historie pracovali na jeho úpravě desítky hodin.

„Museli jsme nejdřív vyřídit majetkoprávní vztahy, co se týče sochy, protože v tu chvíli nebyla u nikoho registrovaná, byl to vlastně ničí majetek. Nepatřila ani armádě, ani vojenské ubytovací správě, nikdo ji neměl v evidenci. Dále jsme museli samozřejmě získat finance, které byly pro nás docela vysoké. Samotná renovace byla 200 tisíc plus práce kolem, takže se proinvestovalo necelých 300 tisíc,“ vysvětluje člen budějovického Klubu vojenské historie Čeští lvi Radek Marcín.

autor: kbch
Spustit audio