V Česku je celá řada zařízení, která se tváří jako zoologické zahrady, říká Miroslav Bobek

Celníci a policisté na několika místech zasahovali kvůli údajnému zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy. Co na to říká ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek? Především to, že takzvané zooparky mnohdy nemají se zoologickými zahradami nic společného – je potřeba zpřísnit zákon.

„Před dvěma lety Česká inspekce životního prostředí spolu s celníky zadržela na ruzyňském letišti různé tygří produkty, které byly od nás pašovány do Asie k použití v tradiční asijské medicíně,“ říká s tím, že celá problematika je mnohem širší.

V Česku je celá řada zařízení, které se tváří, jako by byly zoologickými zahradami, ale zvířata, zejména kočkovité šelmy, jsou chována ve velmi špatných podmínkách a zneužívána pro byznys.

Čtěte takéCelníci zasahují kvůli týrání zvířat na několika místech Česka. Případ bude mít velkou dohru, tvrdí

„Někdo nejenom předvádí dospělé šelmy, ale také – pro zatraktivnění svého zařízení – pořídí lvíče, tygře, nebo ho přímo odebere matce a půjčuje za poplatek lidem, aby se s ním pomazlili a vyfotografovali,“ zdůrazňuje.

Konkrétně Zoopark Bašť je pro něj úplně jiný než svět seriozních zoologických zahrad. Tam jsou velké kočkovité šelmy chovány tak, aby byly v nejlepších podmínkách, a jejich rodokmeny sledovány, aby byl chov dlouhodobě udržitelný. „To v takovýchto zařízeních neexistuje,“ zdůrazňuje.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání je velice vágní.
Miroslav Bobek

Volá tak po zpřísnění zákona. V Česku totiž není definováno, v jakých podmínkách mají být šlemy chovány, existuje pouze zastaralé doporučení Ústřední komise pro ochranu zvířat, které není závazné. „Evidence je naprosto nedostatečná,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh