V centrále UNESCO v Paříži si připomněli rok od smrti Milana Kundery. Než zemřel, mluvil prý hlavně česky
Literární velikán, ochránce románu, symbol člověka, který bojoval za svobodu a kulturu. Takovými slovy se před rokem ve Francii loučili se spisovatelem Milanem Kunderou, který zemřel 11. července 2023 ve věku 94 let. Při příležitosti výročí jeho úmrtí vzdala spisovateli s českými kořeny hold organizace UNESCO. Obřadu se v Paříži zúčastnila i Kunderova manželka Věra.
Smrt Milana Kundery vyvolala ve Francii ohlas, a to i v nejvyšších patrech francouzské politiky. Pařížská starostka, expremiérka, bývalí nebo současní ministři – ti všichni vyzdvihovali Kunderovy knihy a označovali ho za jeden z nejvýznamnějších hlasů evropské i světové literatury.
Hold Milanu Kunderovi vzdal i prezident Emmanuel Macron, který na bratislavské bezpečnostní konferenci Globsec v kontextu války na Ukrajině připomněl Kunderův esej Unesený západ: „Moje poselství je prosté. Žijeme v okamžiku, kdy nesmíme dovolit podruhé unesený západ. Nedovolíme, aby byla Evropa unesena podruhé.“
Kunderův esej vyšel v Česku jen pár měsíců před jeho smrtí, ve Francii ho v té době znali už 40 let. Stať o nesamozřejmé existenci malých národů a o lidech uvázlých mezi Východem a Západem vyvolala ve Francii otázky.
„Koncept Uneseného západu byl pro nás v 80. letech překvapením, protože Západ je přece velmoc. Najednou byl slabý a zranitelný. Mně tahle myšlenka úplně změnila vnímání světa,“ přiznává filosof Alain Finkielkraut.
Pocta pro kulturního velikána
Milan Kundera získal ve Francii mnohá ocenění mezi nimi například cenu Médicis nebo cenu Francouzské akademie. Někteří francouzští literární kritici jsou přesvědčení, že Kundera měl za své dílo získat Nobelovu cenu.
Hold zesnulému spisovateli vzdala i organizace UNESCO. Obřadu s hudbou Kunderova oblíbence Leoše Janáčka se zúčastnila také jeho manželka Věra: „Myslím na Milana. To víte, že je to pocta pro něho. Pochopitelně. Myslím, že žádný spisovatel na světě neměl takovou poctu v UNESCO. Udělali to nádherně.“
Podle generální ředitelky UNESCO Audrey Azoulayové svědčí dílo Milana Kundery o síle literatury a konkrétně románu. „Psal hodně o důležitosti kultury v životě jednotlivých národů. A o tom přesně je i UNESCO – o ochraně různorodosti národů, o významu kultury a vzdělání. Tohle všechno najdete i v jeho románech,“ připomíná.
Statný muž s tváří boxera
Obřad v pařížské centrále UNESCO spoluorganizoval člen francouzské akademie a dlouholetý přítel manželů Kunderových Daniel Rondeau. Dodnes si vybavuje jedno z jejich prvních setkání.
Čtěte také
„Byl to pátek 11. března 1983. Zazvonil jsem – tehdy bydleli v podkrovním bytě – a Milan mi přišel otevřít. Viděl jsem statného muže s krásnou tváří boxera. A takhle si ho vybavuji i z našich posledních setkání, kdy už byl nemocný,“ vypráví.
Milan Kundera prý mluvil v posledních dnech svého života hlavně v češtině.
„Při jedné návštěvě, kdy už na tom opravdu nebyl dobře – bylo nás tam jen pár, Věra a možná ještě někdo jiný –, jsem v jednu chvíli řekla česky: ‚Milane, musíš být trpělivý.‘ On mi na to odpověděl, že když mu to říkám s brněnským přízvukem, tak ho to těší, a že bude,“ vzpomíná spisovatelka Sylvie Richterová.
A tak vlastně Milanu Kunderovi svým brněnským přízvukem alespoň symbolicky zprostředkovala návrat do města, kde se narodil, kde jsou pochovaní jeho rodiče a na které vždy rád vzpomínal.
Související
-
Překladatelka Kareninová: Překlad Kunderových knih spočívá v restaurování jeho češtiny
Spisovatel Milan Kundera teprve v posledních letech života svolil, aby jeho francouzsky psané romány vycházely i v češtině. Z jakého důvodu si to předtím nepřál?
-
Kundera je výborný spisovatel, ale průměrný básník, říká autor jeho nejnovějšího životopisu Novák
Rozhlasové hry pod cizím jménem psal Kundera pro peníze, říká autor Kunderovy biografie.
-
Milan Kundera vypráví o psaní Směšných lásek. Poslechněte si vzácnou nahrávku z roku 2008
Zemřel spisovatel Milan Kundera. Brněnský rodák žil od 70. let ve Francii, psal česky i francouzsky. K jeho nejznámějším románům patří Žert či Nesmrtelnost.