V byznysu jsem byla punkerkou. Běžte do toho, od čeho vás odrazují, radí podnikatelka Simona Kijonková

12. únor 2016

Simona Kijonková je podle svých slov střelec. V roce 2008 odešla z dobře placeného manažerského postu a vrhla se na podnikání. Zpočátku se jí nedařilo, což potvrzuje známé rčení o tom, že každý podnikatel musí někdy zkrachovat.

Nevzdala se a do podnikání se pustila podruhé. To už měla zkušenosti a snažila se překážky přeskakovat. „Nejsem člověk, který by se něčeho bál,“ tvrdí v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným. A protože Simona Kijonková měla zkušenosti s on-line marketingem, pustila se do e-commerce a založila Zásilkovnu, alternativu k poštovním službám, která umožňuje doručení zboží na pobočku sítě zmíněné společnosti. Simona Kijonková se tak stala jednou z nejúspěšnějších žen v Česku v této oblasti.

„Když se podíváme na vedení firem, největší společnosti mají jen 13 % žen a to je špatně. Ale je to odpovědnost každého podnikatele,“ domnívá se a přiznává, že zákonem by kvóty pro zastoupení žen nezaváděla. „Chtěla bych apelovat na všechny podnikatele, aby přemýšleli, co jim může přinést ženský a co mužský prvek,“ využívá živého vysílání Hosta Radiožurnálu.

Čtěte také

Osvědčilo se mi jít do toho, od čeho mě nejvíce odrazovali

„Všichni máme stejnou startovní pozici,“ zamýšlí se nad podmínkami podnikání Simona Kijonková. „Kdybych byla muž, byla bych s firmou dál,“ připouští však a připomíná svou roli matky. „Když jsem startovala Zásilkovnu, rodila jsem prvního syna. Zbrzdila jsem proto růst firmy, protože podnikání potřebuje svého šéfa a vizionáře. Ale jsem zastánce tradičních rolí a maminka patří k dítěti, byť možná ne na tři roky,“ tvrdí.

Čeští zákazníci jsou podle jejích slov nároční a očekávají doručení zboží třeba už do druhého dne. „Ideálně hned a zdarma,“ popisuje s tím, že oproti německým zákazníkům jsou však ti čeští méně nároční na kvalitu doprovodných služeb. „Ale čekají rychlé doručení,“ dodává.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio