V Bruselu je celý svět a vznikla tu i první pralinka, říká novinářka Farná

12. říjen 2019

Novinářka Kateřina Farná je fascinovaná celuloidovými pásky, které mají jen omezený počet snímků. Bruselská korespondentka a odbornice na vizuální umění si myslí, že právě ony jsou tím, co by dnes potřeboval každý začínající fotograf.

„Je dobré, aby si každý ujasnil, co a jak chce fotit. Současně se naučil trpělivosti a počkal si na ten správný okamžik. Ten, který ho v daný moment osloví,“ říká.

„Zkrátka a dobře, pokud mohu cvakat donekonečna, tak nejen že mi z toho pak cvaká v hlavě, ...a to i z toho, jak fotí všichni kolem, ale také atmosféra intimního okamžiku je tím zvukem extrémně narušena. Dříve byl takový hluk také, ale jen v jeden moment.“

Další úskalí je podle fotožurnalistky ve výběru dobré fotografie z několika stovek zhotovených snímků. „Pak se někdy stane, že se v mase obrázků ztratí to, co jste vlastně chtěl vyfotit, co jste chtěl vidět, nebo dokonce to, co jste viděl.“

Všímat si okolí

Farná působí jako korespondentka v Belgii a je autorkou publikace Jak jsem potkala Brusel. Když přišla v roce 2013 do „hlavního města Unie“, zjistila, že kromě bedekrů na trhu neexistuje nic, co by zachycovalo město v jeho obyčejnosti, skrze lidi, kteří tam žijí a jezdí do práce nebo do obchodu. Nikdo ze zpravodajů, i vynikajících, vlastně nenapsal nic podobného. Farná tomu rozumí.

Čtěte také

„Pro vytvoření takové knihy je potřeba, abyste měli čas o tom přemýšlet, a hlavně čas se na město dívat. Pokud jste dennodenně na cestě z bytu do Evropské komise, do Štrasburku..., zkrátka na jiné trase, město a lidé se vám v něm neukáží.“

V Bruselu je celý svět

Farná o své knize říká: „Je to můj pohled na Brusel. Město žije. Žije velice barevně a velice divoce. Je to svůj a velice náročný organismus. Sedíte v tramvaji a kolem vás, troufám si tvrdit, sedí celý svět.“

Metropole Evropské unie je ale zároveň stále domovem obyčejných lidí a plná zajímavostí.  Třeba první pralinka na světě vznikla právě tady. „Lékárník Jean Neuhaus přemýšlel nad tím, jak nabídnout lidem hořké sirupy, aby nebyly svou chutí tak protivné k užívání. A přišel na čokoládu. Belgičané ale umí své pralinky také velmi dobře balit, a tak tomu říkám čokoládové klenoty.“

Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského s jeho hostem a poodhalíte nečekané souvislosti i realitu centra Belgie. Kateřina Farná vám také vysvětlí třeba to, proč jsou Šmoulové modří.

autoři: David Šťáhlavský , Kateřina Tesařová
Spustit audio

Související