V Americe můžete nalézt i fast foody na zdravé jídlo, přibližuje Anna Satoranská

02894870.jpeg

V čem je život odborníka na gastronomii v cizině jiný než v Česku? Na takovou otázku umí dobře odpovědět Anna Satoranská, odbornice na gastronomii, která žije ve Washingtonu se svým manželem a basketbalistou v NBA Tomášem Satoranským. Organizuje mimo jiné gastronomické výlety do zahraničí i domácí kulinářské festivaly, jako například Prague Food Festival.

V začátcích života v Americe obtížně nacházela například obyčejný bílý jogurt, tím největším šokem ale bylo plýtvání. „Dávají vám dvojité igelitky v supermarketech, nikdo není zvyklý chodit s vlastní taškou, všechno je v nádobách, které nejsou recyklovatelné,“ přibližuje.

Na druhé straně ale objevila v Americe třeba arašídové máslo ze stoprocentních arašídů bez přidaného cukru. Má také ráda fast foody na zdravé jídlo, super potraviny nebo proteinové produkty pro sportovce.

A se svým manželem ráda navštěvuje i restaurace – Amerika totiž není jen o fast foodech, například ve Washingtonu je celkem 13 michelinských restaurací. „Amerika je země neomezených možností, když člověk hledá, tak najde,“ říká.

Jak některé pražské restaurace vnímají moderní českou kuchyni Aneb kuchařovo zoufalství

Pečený bůček s jablečnou omáčkou

Jako předkrm pečená kachní foie gras a k hlavnímu chodu jablečný bůček v calvadosu nebo ořechové gnocchi​. Tak nemusí v centru Prahy vypadat jídelní lístek jen nějaké zahraniční restaurace, ale třeba i takového podniku, který se hlásí k české kuchyni.

Už sedmým rokem organizuje gastronomické zájezdy do zahraničí, které mají lidem ukázat jiné kultury prostřednictvím gastronomie. Lidé tak mohou zažít i obyčejné restaurace, o kterých se jinak v žádných průvodcích nedozví.

Dříve dělala nejvíce výletů do Španělska, kde žila a pracovala, nyní má v nabídce i Ameriku. „Zatím všichni byli z výletů nadšení, jsme otevření změnám,“ pochvaluje si.

Kulinární trendy Prague Food Festivalu

O víkendu 25. až 27. května se na pražském Vyšehradě koná už dvanáctý ročník Prage Food Festivalu, který založil její otec a známý gurmet Pavel Maurer. A protože je festivalů hodně, tak se společně snaží především pečlivě vybírat restaurace.

„Letos tam máme 22 různých restaurací, 9 delikates a 13 exkluzivních producentů nápojů,“ vyzdvihuje s tím, že letošním tématem festivalu je Top 10 kulinárních trendů roku 2018.