V 90. letech jsme nebyli cool. Dnes se skautům blýská na lepší časy, říká starosta Junáka

29. březen 2018

Etika, čistota, dobrodružství. Tak dnes starosta Junáka Josef Výprachtický popisuje, co pro něj zanmená skauting. „Když jsme začínali, znal jsem skauty z knížek,“ vzpomíná v rozhovoru s Hankou Shánělovou. „A má nejoblíbenější postava z Rychlých šípů? Asi Jarka Metelka,“ směje se.

Čeští skauti byli vládnoucím totalitářským režimům vždy trnem v oku. Není divu, že je během 20. století hned několikrát zakázali: za války, po komunistickém převratu a naposledy po invazi sovětských tanků v roce 1968 (poslední velký zákaz čeští skauti zažili v roce 1970). Ale i když je to k neuvěření, český skauting přežil.

„V roce 1968 to bylo 20 let po posledním zákazu. Tehdy ještě žila řada lidí, kteří skauting aktivně dělali a pamatovali. Koneckonců po válce skautovalo na čtvrt milionu lidí! Vůle a chuť pokračovat byly obrovské,“ upozorňuje Josef Výprachtický. „V lidech měly ideály sílu i po dvaceti letech.“

Čtěte také

Během zákazu to pak pravověrní skauti řešili různě. Někteří se organizovali v turistických oddílech mládeže, jiní v pionýru. „Vést pionýrský oddíl bez ideologií ale nebylo možné. Měli jsme vlastní výchovný systém, postavený na tom skautském. A stejně jsme zažívali opakované kontroly, které na nás chodily dohlížet,“ vzpomíná dnešní starosta Junáka.

Fair-play má smysl

Český skauting vznikl už před vznikem první republiky. A možná i proto dodnes klade takový důraz na lásku k vlasti (na rozdíl třeba od toho anglického). „Skauting vychovává k odpovědnosti za sebe i za své okolí. Právě to je klíčová věc, která dnes mnoha lidem chybí,“ uvažuje Josef Výprachtický. „Kdyby skaut nezažil tolik zákazů, mohlo to tu dnes vypadat jinak.“

I přesto se podle něj blýská na lepší časy. „Ještě v 90. letech jsme nebyli úplně cool. Zdálo se, že každý si může dělat, co chce. Dnes už je společnost poučená, i proto dnes početně rosteme. Rodiče si začali uvědomovat, že vychovávat děti k fair-play má smysl.“

autoři: has , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.