Uznávám, že je to složitá věc, ale zakázky proběhly podle regulí, komentuje bývalý náměstek nepodařené nákupy

Bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha

Hostem Marie Bastlové byl Filip Říha, odcházející náměstek ministra obrany. Kdo může za nepovedené nákupy pasivních radarů a rušiček pro armádu? Jaký díl odpovědnosti nese ministr Metnar z hnutí ANO? A proč se rozhodl rezignovat?

Ke své rezignaci teď už bývalý náměstek Říha říká: „Situace byla především z mediálního hlediska zamotaná, nechtěl jsem, aby byly s ministerstvem spojovány negativní věci.“ Za zakázkami si stojí, všechny procesní kroky splnil a výtky se podle něj dají vysvětlit.

Trochu jiné technologie 

Vysoký rozptyl mezi předpokládanou a vyjednanou cenou způsobily především právní okolnosti: „Než se zakázka vyhlásí, jsme povinni sdělit předpokládanou hodnotu. Tam jsme vycházeli ze špatných dat, marketingový průzkum byl starý a označoval trochu jiné technologie,“ vysvětluje.

Pochybení vidí v manažerské rovině: „Domnívám se, že jsme mohli lépe komunikovat s Výborem pro obranu. Mohli jsme opětovně oznámit zvýšenou cenu. Nicméně k ceně je vše doložitelné, dával jsem výrazný důraz na auditní stopu, všechno je v dokumentaci.“

Férový odborník

Opozice přičítá velkou část viny na předražených zakázkách ministrovi. To bývalý náměstek odmítá: „Pan Metnar je férový člověk. Spolupracoval jsem s ním přes rok na velkých projektech, umí velice dobře řídit podřízené. Je odborníkem na svém místě.“

Jak bývalý náměstek vysvětluje výrazné navýšení ceny techniky v krátkém čase? Co si myslí o premiérově kritice ministerstva obrany? Poslechněte si celý rozhovor.

Odebírat podcast

Související