Uzavření slávistické tribuny Sever nemusí nic řešit. V minulosti se fanoušci přesunuli jinam, říká Baček

11. květen 2026

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace v úterý rozhodne o osudu sobotního derby pražských „S“ mezi Slavií a Spartou. To se nedohrálo kvůli tomu, že domácí příznivci před koncem zápasu vtrhli na trávník, napadli sparťanské hráče a do sektoru hostujících fanoušků házeli světlice. O incidentu z Edenu promluvil někdejší šéf disciplinární komise LFA a současný člen etické komise Richard Baček.

Co říkáte na to, co se o víkendu dělo v Edenu? 

Já to považuji za naprosto příšernou, bezprecedentní záležitost, protože si nepamatuji, že by se za těch 11 let, co jsem byl předsedou disciplinární komise, stala nějaká taková opravdu strašlivá kumulace hrůzy, jako se stala teď. Došlo k napadení hráčů Sparty, házení pyrotechniky z hrací plochy do sektoru hostů a navíc bylo předčasně ukončeno utkání. Opravdu něco takového si nepamatuji. Asi bychom museli zabrousit hluboko do fotbalové historie, jestli se vůbec někdy něco podobného stalo.

Z vašeho pohledu, kdo je hlavním viníkem skandálu?

Já si myslím, že vina je jednoznačně na vedení fotbalové Slavie. Oni podle mého názoru – a to je dlouhodobá věc, kterou jsem říkal, už když jsem byl předsedou disciplinární komise – prostě škrtají sirkami u stohu plného slámy a pak se diví, že jim na uhašení požáru nebudou stačit konvičky na zalévání květin. Jedná se o dlouhodobou práci s klubem a fanoušky. O naprosté podcenění situace, ustupování a omlouvání excesů jednak fanoušků, ale i některých členů realizačního týmu. Myslím, že odpovědnost je tam jednoznačná a jde opravdu o dlouhodobý problém. Samozřejmě nejen tohoto klubu, ale tady se to projevilo jako první.

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík mluvil o pochybení bezpečnostní a pořadatelské služby. Zápas měl být podle něj přerušen hned, jak domácí příznivci sestoupili z tribun na trávník. Souhlasíte? 

Bezpečnostní a pořadatelská služba je službou pořádajícího klubu, takže odpovědnost padá opět na něj. Pokud má špatnou bezpečnostní a pořadatelskou službu, tak ji má vyměnit. To není omluva.

Velkým tématem je znovu pyrotechnika. Ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík v našem vysílání mluvil o tom, že Sparta není schopná zamezit pronášení pyrotechniky na stadion, a zároveň zdůraznil, že se to rozhodně neděje s tichým souhlasem klubu. Co vy na to? Jak je možné, že zápas co zápas na tribunách vidíme masivní používání pyrotechniky? 

Já tomu věřím. Vím, že není možné úplně zabránit pronášení pyrotechniky na stadiony, protože ani technologické, ani právní možnosti to neumožňují. Teď se určitě budou čepýřit všichni politici a budou říkat, jaká opatření je potřeba přijmout. Jsem opravdu zvědav, jestli politická reprezentace přispěje alespoň trochu k tomu, aby kluby měly v rukou právní a následně i technické nástroje, které by pronášení pyrotechniky zamezily.

Nikdy se to zcela nevymýtí, ale kluby potřebují podporu i v oblasti legislativy, která v tuto chvíli chybí, zejména v oblasti ochrany osobních údajů a podobně. Co se týče pyrotechniky, já dlouhodobě zastávám pozici nulové tolerance. To není jenom póza, je to opravdu zásadní postoj, kterým říkám, že pyrotechniku není možné tolerovat ani omlouvat její používání, protože to nakonec vždy povede k takovým příšerným excesům.

Vy jste bývalým šéfem disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která o osudu zápasu a trestu pro Slavii rozhodne v úterý. Jaký trest byste zvolil vy, případně jaký očekáváte? 

To je velice nešťastná pozice, protože bych do toho kolegovi Macnerovi určitě nechtěl mluvit. Myslím si ale, že je v první řadě potřeba na základě všech dokumentů a zápisu utkání rozhodnout o tom, zda bude utkání kontumováno a samozřejmě v čí neprospěch. Pak přicházejí v úvahu tresty jako uzavření stadionu nebo jeho části a pochopitelně peněžité tresty. Neočekávám kumulaci všech tří typů trestů, ale netroufnu si říct, jaké by měly být a v jaké výši.

Vím, že v médiích se objevily zprávy o tom, že Slavie rozhodla o uzavření tribuny Sever. Možná si ale vzpomínáte na rok 2019, kdy byla tribuna Sever uzavřena rozhodnutím disciplinární komise, které jsem tehdy předsedal. Fanoušci se přesunuli jinam a dokonce házeli pyrotechniku přímo do sektoru hostů. Nejsem si jistý, že uzavření tribuny Sever v případě Slavie bude mít nějaký reálný dopad.

autoři: Lukáš Michalík , rej
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.