Už půl roku nemají obyvatelé ukrajinského Mykolajiva pitnou vodu. Perou i myjí ve slané
Už víc než půl roku nemají obyvatelé ukrajinského Mykolajiva pitnou vodu. Infrastrukturu ve městě v dubnu zasáhly ruské rakety a systém se pořád nedaří zprovoznit. Z kohoutků teče jen voda slaná, kterou vodohospodáři berou z mořského zálivu. Tím samozřejmě trpí potrubí a v topné sezoně pak slaná voda zničí kotle a další podobná zařízení. Přesto všechno žije ve městě nedaleko fronty stále téměř polovina z původního počtu čtyř set tisíc obyvatel.
Vasilij prodává na trhu rezavé nářadí, odznaky, v podstatě vetešnictví. Ze své penze si nemůže dovolit pitnou vodu kupovat, a tak každou chvíli vystojí frontu u studny nebo u cisterny, která přiváží vodu ze 150 kilometrů vzdálené Oděsy.
Slaná voda
Do Mykolajiva se na pár dnů vrátila z Prahy Margarita Golobrodská. Sedí v garáži nad sklepem, kde se na začátku války rodina ukrývala. Na slanou vodu si ještě nezvykla.
„Je to šok. Jednou jsem se úplně automaticky snažila vypláchnout ústa tou vodou, když jsem si čistila zuby. To bylo hnusné. Takže jednou stačilo. On je vlastně problém s tím, že po dalším půl roce takového režimu budeme muset vyhodit pračku a úplně kompletně potrubí ve městě,“ popisuje reportérovi Radiožurnálu s tím, že perou ve slané vodě.
Špinavý nebo slaný
„Není jiná možnost. Buď chodíš špinavý, nebo ve slaně vypraném oblečení,“ dodává a popisuje, jak si myje vlasy: „Vlasy jsou potom fajn, jsou takové pevnější. Alespoň ty moje.“
Margaritin otec Alexander tvrdí, že všechno se dá přežít – bez vody i bez elektřiny. Není to moc příjemné, ale dá se.
I vzdušné útoky jsou loterie. „Včera jsem se viděla s kamarádem a říkal: ‚Buď přiletí, nebo nepřiletí,‘“ doplňuje Margarita.
Související
-
Generátor i teplá peřina. Ukrajinci se připravují na zimu bez elektřiny a doufají, že poteče voda
Ukrajinci se musí připravit na dlouhou zimu s omezenými dodávkami elektřiny, tepla a vody. „Máme se připravit, pořídit generátory,“ popisuje Valja z Vyšgorodu.
-
Vývoj na Ukrajině je pro Rusko noční můrou, říká analytik Havlíček
Jak se změnila pozice Vladimira Putina? Hrozí mu státní převrat? Jak reaguje Kreml na úspěšnou ukrajinskou ofenzivu?
-
„Ztratili jsme už dva domovy, kde najdeme další?“ Před šesti měsíci začal ruský útok na Ukrajinu
Byl čtvrtek 24. únor, když Rusko ze tří světových stran napadlo Ukrajinu. Válka vyhnala z domovů několik milionů lidí.