Už jsme mohli mít euro, myslí si bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda

1. května 2004 vstoupilo Česko do Evropské unie. Jakou v ní po 10 letech hraje roli? A proč Češi pohlížejí na evropskou integraci skepticky? Ptala se moderátorka Helena Šulcová bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody v mobilním studiu na pražském Střeleckém ostrově, kde se právě slavilo 10. výročí vstupu Česka do Evropské unie.

„Vstup do Evropské unie považuji za zásadní bod našich dějin,“ tvrdí Cyril Svoboda, který byl před 10 lety ministrem zahraničí. „Vadí mi, že se o Evropské unii bavíme jen v číslech,“ dodává s tím, že Evropu tvoří mnoho států s různými jazyky a národnostmi. „Musíme žít demokraticky pohromadě, což se Evropské unii povedlo. Je to skutečně velký projekt,“ uznává.

Bývalý prezident Václav Klaus tvrdí, že hlas Česka v Evropské unii je nulový. „Prosadili jsme, že se Hamás dostal na seznam teroristických organizací,“ uvádí příklad Cyril Svoboda. Podle něj se ukázalo, že když najdeme v rámci Evropské unie partnera, můžeme spoustu věcí prosadit.

Čtěte také

„Na vyjednávání s Ruskem o Ukrajině se ukazuje, že Evropská unie nemá dostatečnou váhu, protože je plná bojů za národní zájmy,“ zamýšlí se. To však podle něj není chyba instituce jako takové, ale politické reprezentace.

Proč jsme podle Cyrila Svobody měli přijmout euro spolu se Slováky? Proč jsou Češi spíše euroskeptičtí? A jak vidí budoucnost Evropské unie? Také tyto otázky padly ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , šše
Spustit audio