Ústecký kraj nabízí ryby, víno i výhled na České Švýcarsko

Pravčická brána
Pravčická brána

Plánujete ještě na závěr léta vyrazit někam na dovolenou? Pokud se chystáte do Ústeckého kraje, prozradíme, kde se dobře najíst a napít, ale také užít krásy Labského kaňonu.

Konec léta už se nezadržitelně blíží, ale vysoké teploty lákají k tomu si ještě nějaký výlet dopřát. A proč vyrazit například do Ústeckého kraje? Je těžké doporučit všechny krásy a kulinární zajímavosti Ústeckého kraje, tak vám připomenu alespoň ty, které se nacházejí kolem řeky Labe. Stezky jsou občas fyzicky náročné, ale zrovna ta v Labském kaňonu je neuvěřitelně krásná turistická výprava, která vás dovede z Děčína až do Hřenska.

Romantické soutěsky a menší výšlap vám pak mohou nabídnout třeba Pravčickou bránu, známou ikonu Českého Švýcarska a mimochodem největší přírodní skalní bránu v Evropě. Když si dáte tu práci a dojdete pěšky až k této nádherné scenérii, okouzlí vás i místní restaurace.

Sokolí hnízdo

Samozřejmě, můžete mít vlastní svačinu, nebo si dát něco jen tak narychlo v bufetu, ale pokud se rozhodnete posedět a pojíst a mít k tomu unikátní výhled do okolí, budete překvapeni velmi kvalitní gastronomií i v takto vysoce odlehlém místě. Zásobování tu jistě nebude snadné.

Pokud se pak necháte svést po nedaleké řece Kamenici pohádkovými soutěskami až do Hřenska, můžete, jak říkával Ota Pavel, na vlastní oči potkat ryby. Dokonce v těchto průzračných vodách obnovili přirozený chov lososů, kteří se zde v dobám minulých běžně vyskytovaly.

Jinak je třeba si přiznat, že v oblasti ústecko-děčínska se nachází poměrně dost restaurací, které nestojí za řeč. Ale abych byl spravedlivý, též zde najdete podniky vynikající úrovně, často schované v hlubokém lese na hraniční čáře nebo třeba poblíž romantických Tiských skal a nebo restaurace s neuvěřitelnými vyhlídkami do toho romantického kraje.
Pavel Maurer

Když se ovšem v rámci regionu posunete malinko směrem ku Praze, nelze minout slavné Žernoseky. Tady se rodí jedno z nejvyhledávanějších českých vín, které má specifickou chuť. Možná i díky unikátnímu podloží a protože je to nejseverněji položená velká vinice v naší zemi. Jejich produkce je nicméně limitovaná a tak se milovník vína musí často dost snažit, aby ochutnal některé jejich skvostné ročníky ryzlinků, mullerky, mopru či rulandy, než se tyto žádané kousky všechny vypijí.

Takže pokud směřují vaše turistické ambice do kraje Ústeckého, věřte, že jsem vám představil jen malou výseč z velmi zajímavého regionu na severu naší země.