USA si svoji nezávislost musely tvrdě vybojovat. Na bitevním poli si to někteří připomínají dodnes

Američané ve čtvrtek 4. července oslavili Den nezávislosti, tedy den, kdy v roce 1776 vyhlásilo 13 britských kolonií na východním pobřeží Ameriky nezávislost na království za oceánem. Tím začala válka za nezávislost, která trvala dalších sedm let. Odboj Američanů proti britské koruně si připomínají nadšenci pro vojenskou historii mnoha rekonstrukcemi slavných bitev. Jedna z nich se konala také v Mount Vernon ve Virginii, v bývalém sídle prvního prezidenta George Washingtona.

Příprava na bitvu byla jako za starých časů: nácvik výpadu, zamířit muškety a pal. Podle řidiče kamionu Jasona z klubu vojenské historie British Brigade nešlo při potyčkách v 18.století ani tolik o zneškodnění protivníka, jako o obsazení bitevního pole. Jednotky byly často mimo dostřel mušket a vlastně se z území vytlačovaly.

Naproti tomu během rekonstrukcí se předvádějí poziční manévry i střelba z děl v mnohem větší blízkosti. To, aby diváci mohli dění sledovat a neběhali stovky metrů od jedné jednotky k druhé.

Američané slaví Den nezávislosti. Nadšenci pro vojenskou historii oblékli dobové kostýmy

Co si v knížkách nepřečtete

Jason se zajímá o vojenskou historii, ale na rekonstrukcích bitev ho přitahuje ještě něco navíc. „V moderní době, kdy každý stále visí na telefonu, je důležité být také mezi lidmi – ve skupině stejně nadšených lidí, kteří se pravidelně scházejí, stojí bok po boku a dělají úžasné věci,“ svěřuje se řidič, momentálně oblečený v červeném stejnokroji britské armády.

Podobně to vidí i Jasonův spolubojovník David z jednotky dobrovolníků z pozdějšího státu New Jersey, občanským povoláním policista.

„Jsme stále lidé 21. století, naše myšlenkové pochody jsou stále stejné. Někdy je ale třeba si uvědomit, co se v dějinách vlastně stalo. To se nedozvíte z knížek, a už vůbec ne, když se díváte na film,“ zamýšlí se. „Pro nás je to zážitek, když fungujeme jako tým, jako tehdejší vojáci. Cítíme kouř na bojišti. To jinde nezažijete.“

Američané slaví Den nezávislosti. Nadšenci pro vojenskou historii oblékli dobové kostýmy

Skoro jako doopravdy

Na bojišti zůstává ležet jen několik padlých a raněných. I ti se ale nakonec zvedají a odcházejí do tábora, kde pro ně manželky a někdy celé rodiny přichystaly oběd. Uzené maso, chléb, tvrdý sýr a nakládané okurky hospodyně vyměnily s místními farmáři – samozřejmě zase jenom jako – za látky nebo jiné potraviny.

Čtěte také

Carol patří k družině doprovázející britskou armádu. Na sobě má bílý čepec a lněnou halenu, která se nezapíná na knoflíky, ale pomocí špendlíků, a hnědou vlněnou sukni a zástěru. Pod ní se ukrývá velký vyšívaný kapsář. Vysvětluje, že její úbor pochází z jižního Německa, protože patří k jihoněmeckým přistěhovalcům, kteří přijeli do Pennsylvánie a odtud se dostali až do Severní Karolíny.

Rodinná záležitost

Ke skupině napodobující bitvy z války za nezávislost se Carol přidala před 45 lety v roce 1979. Pak potkala muže, pro kterého byly rekonstrukce bitev také koníčkem. Dnes mají dvě dospělé děti. S prvním synem byla v zázemí bojiště, už když mu bylo 6 týdnů.

Paní Carol se ke skupině napodobující bitvy z války za nezávislost přidala před 45 lety v roce 1979

Carol připouští, že k tomu, aby se lidé, kteří většinou pracují v kancelářích, několikrát za rok v pátek sebrali a jeli často stovky kilometrů někam tábořit a předvádět 200 let staré bitvy, musí být pro věc hodně zapálení.

„Můj nejstarší syn je tady dnes se mnou. Je to prostě rodinná záležitost,“ usmívá se Carol a jde znaveným vojákům naložit na plechové talíře jakoby z 18. století krmi, která se tehdy podle dobových záznamů skutečně podávala.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související