USA poslaly Asadovi vzkaz, říká bezpečnostní analytik o situaci v Sýrii

Před pouhými pár dny přinesla světová média šokující zprávu. V syrské provincii Idlib došlo k rozsáhlému chemickému útoku, při kterém zemřely desítky lidí. Útok proti civilistům pravděpodobně zinscenoval Asadův režim. A následky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Spojené státy v reakci na údajný chemický útok v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump.

Z vojenského hlediska nešlo o zdrcující úder. To prý však ani nebylo cílem. „Washington měl jediný cíl: říct, že syrský režim nemá volnou ruku a nemůže si dělat, co chce,” shrnuje bezpečnostní analytik z vysoké školy CEVRO Tomáš Pojar.

Analytik: V Idlibu útočila Asadova armáda

O tom, kdo stál za chemickým útokem na syrské civilisty, se dlouho spekulovalo, podle Tomáše Pojara už ale není pochyb o tom, že útok skutečně provedla armáda syrského prezidenta Bašára Asada.

„Kdo přesně k tomu dal rozkaz a kdo všechno o útoku věděl, samozřejmě nevíme. Z radarů, satelitů a odposlechů je ale jasné, že to byla právě syrská letadla, která na místo přinesla sarin,” shrnuje Tomáš Pojar.

Podobných akcí má syrský režim od roku 2011 na svědomí mnoho. Proč americká administrativa reaguje až nyní? A kterým informacím o tragické události vlastně můžeme věřit?

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: als , Jan Moláček
Spustit audio