Uprchlíci z Ukrajiny se přesouvají z hotelů do bytového bydlení, konstatuje sociolog Prokop
Jak se změnila kvalita bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny od začátku války? Žijí v bytech s dostatečnou obytnou plochou, ve volných pokojích, nebo v hotelích a ubytovnách? „ Jsou pozitivní zprávy v tom, že dochází k přesunu lidí z hotelů do bytového bydlení,“ říká sociolog Daniel Prokop, který zároveň upozorňuje, že 75 procent lidí, kteří se dostali na ubytovny, v nich zůstalo. „Z nejhorších ubytoven je těžké se dostat, nejsou tam napojené služby, které by pomáhaly."
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Zjednodušení podmínek příspěvku na bydlení nebo podpora fotovoltaiky. Jak by měl lidem pomoci stát?
Inflace roste, spolu s ní ceny potravin a energií. „Potřebujeme střední cestu státní podpory, která by mířila na 20 % procent ohrožených,“ popisuje řešení Daniel Prokop.
-
Víc než čtvrtinu domácností extrémně zatěžují výdaje na bydlení. Jak nespadnout do propasti chudoby?
Jak dopadá inflace, energetická krize a další problémy na české domácnosti? Jan Pokorný mluví se sociologem Danielem Prokopem o projektu Česko 2022: Život k nezaplacení.
-
Vzniká zákon o podpoře bydlení. Má zefektivnit dostupnost bydlení i udílení pomoci v bytové nouzi
Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s ministerstvem práce začaly připravovat nový zákon o podpoře bydlení. Základ by měl být hotový do konce roku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.