Universum: Pomáhání z gauče nebo kavárny – současnost online dobrovolnictví

13. leden 2016

Abyste se stali dobrovolníkem, nepotřebujete víc než připojení k internetu a vůli pomáhat. Stačí si najít organizaci, které chcete pomoct, a nabídnout své schopnosti. Tvorba webu, grafiky, překlady z cizích jazyků, to všechno jsou služby, na které mnohým organizacím nezbývají finance. Online dobrovolnictví v této oblasti výrazně pomáhá.

Jaroslav Valůch z projektu Standby Task Force rozděluje online dobrovolnictví do tří kategorií podle míry využívání online nástrojů. Klasické, čisté online dobrovolnictví se soustředí na úkoly, které lze udělat celé online. „Například naše organizace Standby Task Force, což je online dobrovolnická komunita pro živé mapování. Je to síť tisíce lidí po celém světě, kteří jsou aktivováni, když se stane nějaká katastrofa. Následně zpracovávají informace z krizové oblasti, překládají sms nebo umisťují zprávy na mapu.“

Další kategorie online dobrovolnictví využívá online prostředí, ale práce samotná se odehrává v reálném světě. „V České republice například úspěšný projekt Umsemumtam.cz, který pomocí aplikace propojuje organizace s profesionály nebo lidmi, kteří mají nějakou dovednost.“ Jedná se o pomoc s tvorbou webu, grafiky, ale také o školení práce s programy nebo sestavení fundraisingové strategie.

Čtěte také

Třetí kategorií je využívání online nástrojů pro koordinaci a komunikaci dobrovolníků v terénu. „Příkladem z dnešních dnů jsou dobrovolníci vyjíždějící na Balkán, kteří se organizují pomocí webových platforem, sdílených dokumentů, aby pomoc byla efektivnější.“

Odosobněné dobrovolnictví?

Tradiční dobrovolnictví je postaveno na setkávání potřebných s pomáhajícími. Online dobrovolnictví vytváří opačný efekt, obě zúčastněné strany se často ani nesetkají. Má to ale i své výhody. „Pro záchranářské týmy a humanitární organizace jsou dobrovolníci někdy druhou katastrofou, která na krizové místo dorazí. Vznikají logistické problémy. Zablokují se letiště, dobrovolníci musí někde bydlet, někteří dobrovolníci se nechtějí podřídit místním strukturám,“ říká Jaroslav Valůch. Online dobrovolnictví nabízí možnost se těmto logistickým problémům vyhnout a pomáhat přímo ze svého domova.

„Někdy sice chybí osobní kontakt, ale budují se obrovsky silné komunity lidí, kteří takto pomáhají. Jsou v kontaktu online, ale probíhají i koordinační schůzky a vytváří to velmi silný pocit sounáležitosti. Je to neuvěřitelně nakopávací motivační faktor.“

autor: nol
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.