Umí nádorová buňka spáchat sebevraždu? Imunoterapie může být novou nadějí pro pacienty s rakovinou

10. únor 2021

Je možné nádorové buňky donutit spáchat „sebevraždu“? Jitka Palich Fučíková se svým týmem zjistila, že nádorové buňky za určitých okolností uvolňují molekuly, které z rakovinných buněk udělají lepší cíl imunitního systému. „Tím jsme pomohli hlubšímu poznání toho, jak jsou nádorové buňky rozpoznávány a jak dochází k aktivaci protinádorové imunitní odpovědi,“ popisuje vědkyně. Určitý typ buněčné smrti je přitom u maligních buněk možné navodit i vysokým hydrostatickým tlakem. 

Opravdu v tomto zjištění hrál roli obyčejný odšťavňovač? V jaké fázi testů je preparát DCVAC a jaké má zatím výsledky? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.