Umí nádorová buňka spáchat sebevraždu? Imunoterapie může být novou nadějí pro pacienty s rakovinou
Je možné nádorové buňky donutit spáchat „sebevraždu“? Jitka Palich Fučíková se svým týmem zjistila, že nádorové buňky za určitých okolností uvolňují molekuly, které z rakovinných buněk udělají lepší cíl imunitního systému. „Tím jsme pomohli hlubšímu poznání toho, jak jsou nádorové buňky rozpoznávány a jak dochází k aktivaci protinádorové imunitní odpovědi,“ popisuje vědkyně. Určitý typ buněčné smrti je přitom u maligních buněk možné navodit i vysokým hydrostatickým tlakem.
Opravdu v tomto zjištění hrál roli obyčejný odšťavňovač? V jaké fázi testů je preparát DCVAC a jaké má zatím výsledky? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Čeští vědci vyvinuli lék, který by mohl léčit rakovinu. Teď čekají, až ho koupí velká firma
Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie v Praze vyvinuli lék, který by mohl léčit rakovinu. V USA teď prochází klinickými testy na prvních pacientech.
-
Umíme donutit nádor k sebevraždě, říkají čeští vědci
Experti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začali testovat novou látku proti rakovině prsu. Látka MitoTam už prošla úspěšně laboratorními i preklinickými zkouškami.
-
Imunoložka Palich Fučíková a zkoumání léčby rakoviny
Studio Leonardo nabídne pohled na to, jak složité je hledat lék na rakovinu. Hostem je imunoložka Jitka Palich Fučíková. Už 10 let zkoumá léčbu rakoviny pomocí imunoterapie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...