Údajné odebírání romských dětí v Británii řeší s rodinami policie i sociální pracovníci

Napětí v romské komunitě ve Velké Británii kolem údajného odebírání dětí sociální péčí nepolevuje. Situaci se snaží uklidnit krizové schůzky s představiteli policie a sociálními pracovníky.

Jedna z nich se odehrála ve městě Peterborough ve střední Anglii, kde žije hodně českých a slovenských Romů.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiřího Hoška, který je přímo na místě, je situace velmi dramatická a nervozita mezi Romy je obrovská. Desítky lidí už Británii ve strachu opustily nebo s k tomu chystají.

Romové věří v šeptandu, která se rychle rozšířila hlavně prostřednictvím sociálních sítí, že existuje nová organizovaná kampaň, kdy sociální pracovníci za asistence policie bezdůvodně odebírají romským rodinám jejich děti.

V Peterborough se na farnosti svatého Marka sešlo v komunitním centru asi 250 Romů. Lidé dychtí po informacích a nevědí, čemu mají věřit. Zástupci policie a šéfka úřadu sociálních služeb v Peterborough se snaží dezinformace uvést na pravou míru. Žádná cílená kampaň proti českým a slovenským Romům se prý v Británii nekoná.

Celou paniku spustila reportáž slovenské televize Joj, která tvrdí, že v Británii dochází k bezdůvodnému odebírání dětí romským rodičům. Tahle zpráva se lavinovitě rozšířila po celé Británii a lidé jí uvěřili. Pěstounská péče tu prý těží z toho, že pěstouni dostávají až 10 tisíc liber za péči o čtyři děti měsíčně a jsou na tom finančně zainteresováni sociální pracovníci i policisté.

Sociální péče v Británii ale potřebuje k odebrání dítěte soudní příkazm, a jelikož jde o několikastupňovou proceduru, není to tak jednoduché. V extrémním případě ohrožení zdraví dítěte má policie právo je okamžitě odebrat. Délka odebrání nebo svěření do péče může být různá a existuje řada opravných prostředků.


Zvětšit mapu
autoři: Jiří Hošek , sib
Spustit audio