Týrané děti potřebují naši pomoc

22. únor 2006
Vaše téma

V týrání dětí patříme ke světové špičce. Dětský fond UNICEF zkoumal počty utýraných dětí ve třech desítkách vyspělých evropských zemí a naše země patří spolu s Maďarském, Belgií, Portugalskem a Francií k zemím, kde je situace nejhorší. Neměla by nás odradit případná liknavost odpovědných orgánů, které dozírají na to, aby děti nebyly týrány.

Baudyšová: Proto se naše nadace rozhodla odstartovat v loňském roce velkou kampaň Stop násilí na dětech, abychom prolomili lhostejnost dospělých, aby každý, který se setká s týraným dítětem neváhal a zvedl alespoň telefon a oznámil skutečnost Policii České republiky.

Vysvětluje ředitelka Nadace naše dítě Zuzana Baudyšová. Rozpoznat týrané dítě mohou podle ní nejlépe dětští lékaři, kteří si mají šanci všimnout podlitin a modřin, stejně tak učitelé jsou s dítětem v úzkém kontaktu a mohou vidět, že se s ním něco děje.

Baudyšová: Týrané dítě má velmi zásadní smutné psychické projevy a hlavně změny v chování, kdy z veselé bytosti se stane zamlklá, nekomunikuje.

Ostatně lidé mohou kontaktovat nejenom policii, ale také pracovníky nevládních organizací, jako například Fondu ohrožených dětí, Nadace Naše dítě nebo Bílého kruhu bezpečí.

Všechny tyto organizace jsme se snažili oslovit a její zástupci se shodují na již uvedených skutečnostech. Zuzana Baudyšová ještě připomíná.

Baudyšová: Pokud se občané nechtějí dostat do nepříjemnosti s rodinou, která ne vždycky je sousedsky jednoduchá, mohou splnit tuto povinnost i anonymně. Policie i v takovém případě má povinnost situaci přezkoumat ve spolupráci s orgánem péče o děti.

Také pro tyto případy Nadace Naše dítě zahájila provoz linky právní pomoci s bezplatným číslem 777 800 002.

Baudyšová: V tomto případě budou mluvit se zkušenými advokáty, kteří jsou schopni odpovědět na jakýkoli dotaz týkající se rodinného práva, ochrany dítěte, kriminality dětí i porušování dětských práv.

autor: ela
Spustit audio

Více z pořadu