Tvůrci z Brna připravili mobilní hru pro nevidomé. Zkusit si ji můžou i lidé se zdravým zrakem

12. květen 2022

Hra na mobilní telefon, ke které člověk potřebuje jen zdravý sluch – s tím přišli vývojáři z Brna. Primárně je určena nevidomým, zahrát si ji ale můžou i lidé, kteří vidí. Tvůrci tím chtějí ukázat, jak se dá zabavit ve světě bez zraku. Hráči se ocitnou v pohádkovém příběhu a jejich úkolem je pomocí gest na displeji telefonu porazit nepřátele, jako jsou třeba skřeti.

Natáhnu kuši a slyším, že na mě jde skřet. A švihnutím nahoru vystřelím z kuše. Teď jsem ho dostala!“ Jana Kuklová drží v ruce telefon, na kterém hraje hru, a to i přesto, že je nevidomá.

Současně má hru na svém telefonu spuštěnou taky manžel Jany, Miloš Kukla, který celou hru vyvíjel. Hra vypadá úplně totožně jako u nevidomého, aby si i zdravý člověk dokázal představit, jaké to je hrát jenom za pomocí sluchu.

Já hraju třeba střílečky normálně, myslím tím vizuální hry. A tam jde o to stejné – najít nepřítele, zamířit a nejlépe ho zastřelit. A tady dělám totéž, ale tím, jak to zpracovávám sluchem, tak mi přinášelo větší radost z toho, že jsem to dokázal.“

Není to jen o tom ‚pojďte si vyzkoušet, jaké to máme my nevidomí‘, ale spíš ‚podívejte se, jaký dokáže být svět, když ho jenom slyšíte‘,“ přibližuje smysl projektu Jana Kuklová.

Spolupráce s vidomými i nevidomými

Na vývoji hry se podílelo i několik nevidomých. Jedním z nich byl i zvukař Roman Kabelka. „Zajímá mě, jak se zvuk rozléhá v různých prostorech a čím je způsobené to, že když člověk někam vchází, tak nejdřív to slyší před sebou a potom i ze stran. Podobné postupy jsem se snažil vložit do těch scén.“

Kromě mě a Romana nám pomáhali ještě nevidomí překladatelé. To byla jedna z myšlenek, proč jsme vlastně zakládali Kikiriki games. Kromě toho, že jsme chtěli dělat hry, které by byly blind-friendly, tak jsme chtěli ukázat, že nevidomí lidé můžou dělat tu stejnou práci jako vidící,“ dodává Kuklová. Zájemci si budou moct hru na svých telefonech vyzkoušet od poloviny května.

autoři: Barbora Kroutilíková , als
Spustit audio

Související