Trump ignoruje budoucnost planety, zní z mnoha států. Americké peníze budou chybět v boji proti oteplování

Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody. Americký prezident Donald Trump tak chce lépe chránit zájmy Spojených států a jejich obyvatel. Většina evropských lídrů s tím ale nesouhlasí.

Dohoda je podle amerického prezidenta dojednaná v neprospěch Spojených států. Americká vláda tak s okamžitou platností zastavuje všechny programy, včetně příspěvků do zeleného klimatického fondu.

Donald Trump chce zahájit jednání o nových férovějších podmínkách. To ale odmítají lídři Francie, Itálie i Německa. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil krok za chybu, která poškodí Spojené státy i celý svět.

„Myslím, že udělal chybu, jejíž důsledky dopadnou jak na Spojené státy a jejich obyvatele, tak na celou planetu. Klimatické změny patří mezi nejvýznamnější výzvy naší doby,“ řekl. Zklamání vyjádřil i Trumpův předchůdce Barack Obama, který patřil mezi hlavní vyjednavače pařížské dohody. Varoval, že americká vláda ignoruje budoucnost.

Rozhodnutí kritizují politici demokratické strany, i část republikánů. Odmítají ho i lídři americké podnikatelské komunity. Ředitel společnosti Tesla Elon Musk opustil krátce po ohlášení poradní sbor prezidenta.

Co rozhodnutí Donalda Trumpa znamená?

Členské země můžou mít při odstoupení USA problém s nedostatkem peněz v boji proti klimatickým změnám. Radiožurnálu to už dřív řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.


Pařížská dohoda patří pod Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která má omezit emise CO2 po roku 2020 a navázat tak na Kjótský protokol. Dohoda byla dojednána během Klimatické konference v Paříži 2015, schválena všemi 195 smluvními stranami a přijata 12. prosince 2015.

„Spojené státy měly být významným donorem, tedy tím, kdo bude financovat některá opatření na snížení skleníkových plynů v rozvojových státech. A tam budou miliardy dolarů velmi chybět,“ říká Brabec.

Pařížská dohoda o klimatu totiž počítá i s tím, že majetnější státy budou investovat do zelené energie v chudších zemích. Mimo USA teď dohodu odmítají jen Sýrie a Nikaragua.

autor: bal
Spustit audio