Troufli byste si na tenhle seskok? Naše zpravodajka ano!

Skočí, neskočí, skočí, neskočí… Takové dilema řešila ve 230 metrech nad zemí naše zpravodajka Kateřina Procházková. Nebojte, nechystala se k sebevraždě, ale jen k nejvyššímu, tedy z pohledu skákajícího spíš nejhlubšímu bungee jumpingu na světě.

Převlékněte se, sundejte hodinky a vyndejte si všechno z kapes. Tak mě poučuje v 61. patře vyhlídkové věže v Macau jeden z pracovníků firmy provozující tady bungee jumping. Dle instrukcí se vyrážím do kabinky převléknout.

Začínám svého činu litovat. Bohužel nebo bohudík už jsem zaplatila skoro dva tisíce macajských dolarů, v přepočtu pět tisíc korun, a není tedy úniku. Lístek na bungee jumping je navíc nepřenosný a musí se využít okamžitě.

Čtěte také

„Peníze nevracíme. Naši trenéři totiž umí motivovat. Řadu lidí, vystrašených na okraji můstku, ke skoku stejně přesvědčí. Ale je pravda, že jeden až dva lidé v týdnu se prostě neodhodlají,“ vypráví recepční Ivone, u které se na bláznivou atrakci registruji.

Nejdelší seskok tohoto typu na světě

Jak dodává, nejčastěji adrenalinovou zábavu na Macau vyhledávají mladí Japonci a Korejci, kteří milují dobrodružství. „Ti, kteří skočí, vypadají neskutečně nadšení. A my pak samozřejmě máme radost také,“ vychvaluje Ivone atrakci jako správný zaměstnanec.

Bungee jumping z 233metrové věže v čínském Macau je nejdelší komerční seskok tohoto typu na světě. Při pětivteřinovém volném pádu tady může člověk dosáhnout rychlosti až 220 kilometrů v hodině.

Samozřejmě, před skokem musí každý zájemce podepsat, že se rozhodl let na gumě podstoupit dobrovolně a je ho schopný. Upíše-li se, čeká ho vážení, jisticí sedák a krátký pohovor.

Za pár vteřin je po všem

„Dvě kila navíc dělá sedák a karabiny. Teď mi podejte levou ruku – a vítejte v klubu,“ říká mi „skákací pomocník“. Na zápěstí mi píše váhu a postrkuje mě dál. Čekají mě další instrukce a měření a přepínání do lana.

Čtěte také

Pomalými krůčky se přesunuji na okraj můstku. Vypadá to jako na skokanské věži na koupališti, jen pode mnou zeje 233metrová díra. Naštěstí je mlha…

Jde se na to! Dva statní organizátoři mě už přepínají do jisticího lana a začínají odpočítávat můj osud. A už plachtím vzduchem. Všechno je zběsile rychlé a euforické. Za několik vteřin jsem dole.

Vyprostit z uchycení, sedáků a s roztřepanýma nohama se jít opět ukázat nahoru a vyzvednout si oblečení a poplácání po zádech od přátel. Žiji a mám to za sebou!

autor: kpr
Spustit audio